Čtvrtek 26. dubna 2018
svátek má Oto, zítra Jaroslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VINAŘSKÝ ZÁKON

  Valenta: Vláda pokračuje ve svém boji proti živnostníkům!

  03.01.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Regulace za regulací, nesmyslné restrikce a stále horší podmínky pro podnikání ve všech oborech. Takové jsou podle senátora Ivo Valenty změny, které jednu za druhou realizuje současná vláda. Další z nich je i novela vinařského zákona.

  Valenta lupa
  Valenta | Archiv Ivo Valenty

  Novelu vinařského zákona před časem projednal Senát a vrátil ji Poslanecké sněmovně. Oproti verzi schválené Poslaneckou sněmovnou doznala prakticky jen kosmetických změn. Ať už se k těmto změnám dolní komora postaví jakkoliv, vstoupí v platnost norma, která je plošnou restrikcí tvrdě dopadající na obchodníky s vínem a vinotékaře, a to bez ohledu na to, zda jsou skutečnými podvodníky nebo zda jednají čestně a poctivě.  

  Stát pohlíží na své občany s nedůvěrou, jako na nesvéprávné ovce, kterým musí diktovat, jak mají žít a co si mají kupovat. To striktně odmítám, prohlásil senátor Ivo Valenta.
   

   

  Senátor Ivo Valenta, který byl jedním ze zpravodajů novely vinařského zákona a podporoval její zamítnutí k tomu poznamenal: "Zcela jistě je třeba podniknout kroky k zamezení falšování vína, podvodům a klamání spotřebitelů, na které doplácí i tuzemští producenti vína. Nicméně nesmíme, lidově řečeno, z vaničky vylít s vodou i dítě," uvedl Valenta. Není podle něj možné, aby na tvrdá opatření proti podvodníkům doplatili také poctiví prodejci. "Je velmi smutné, že se vláda dlouhodobě snaží jít právě touto cestou, kdy neschopnost státu vymáhat dodržování daných pravidel a trestat podvodníky řeší plošnými regulacemi a nárůstem byrokracie. Daleko lepším řešením by přece byla důslednější kontrola ze strany státních orgánů, nikoliv trestání podnikatelů založené na principu kolektivní viny," domnívá se senátor.

   

  Pro případ, že by se nepodařilo prosadit zamítnutí novely vinařského zákona, připravil senátor Valenta také několik pozměňovacích návrhů, které by z novely odstranily ty nejproblematičtější body týkající se zejména přísné regulace prodeje sudového vína maloobchodními prodejci a vinotékaři. Ani tyto návrhy, které by zákon zmírnily tak, aby nedošlo k hromadnému zániku vinoték a s tím i tisíců pracovních míst, však senátoři neschválili.

   

  "Podobně, jako v případě EET, kontrolního hlášení a dalších norem, jimiž vláda vede třídní boj proti malým podnikatelům a živnostníkům, opět prohrála svoboda podnikání a opět vítězí socialistické tendence k tomu svázat náš každodenní život normami, které vytváří ministerští úředníci, často zcela odcizení realitě. Stát dnes pohlíží na své občany s nedůvěrou, jako na nesvéprávné ovce, kterým musí diktovat, jak mají žít a co si mají kupovat. Tento pohled ale striktně odmítám," dodal k průběhu projednávání vinařského zákona senátor Valenta.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...