Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ŠKOLNÍ BUFETY

  Chalánková: O školních bufetech mají rozhodovat školské rady, ne úředníci

  28.12.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Skupina ministerských úředníků a externích výživových poradců se rozhodla konat dobro. Ve školních bufetech se nově nesmí prodávat chleba s máslem. Protože, když se prý nepřidá plátek rajčete, je chleba s máslem škodlivý. Podle místopředsedkyně TOP 09 Jitky Chalánkové je ale takzvaná pamlsková vyhláška zbytečná!

  Chalánková lupa
  Podle Jitky Chalánkové je pamlsková vyhláška zbytečná, nespravedlivá, pokrytecká a nesmyslná. | TOP 09

  Podle výživových poradců vadí třeba i med. "Přesvědčovala mě o tom nedávno v televizi jedna z výživových poradkyň, která se prolobováním tzv. pamlskové vyhlášky chlubí dokonce na wikipedii. Teď nabízí poradenství školám, hádám, že nebude bezplatné. Mě jen mrzí, že jsem o přínosu a škodlivosti medu nemohla s paní diskutovat déle," konstatovala Chalánková.  

  Pamlsková vyhláška připomíná šikanu. Stačí si přečíst, co podle úředníků do zdravé stravy spadá a co nikoliv, říká Jitka Chalánková (TOP 09).
   

   

  Potřebu lepšího stravování našich dětí lze podle Chalánkové zpochybňovat jen těžko. Proto prý vítá snahy zlepšovat práci kuchařek ve školních jídelnách a ozdravovat stravu, kterou nabízejí. Pamlskovou vyhlášku ale nevítá. "Za prvé je zbytečná. Ministerstvo jejím vydáním reagovalo na dikci zákona, který ale paradoxně mluví především o zákazu reklamy. Těžko se proto zbavit dojmu, že situace jen využili úředníci, kteří rádi regulují a určují pravidla našich životů. Za druhé je vyhláška nespravedlivá. Studenti čtyřletých gymnázií, kde běžně fungují odpolední školní bufety, si vymohli výjimku. Smůlu mají ovšem jejich vrstevníci na gymnáziích šestiletých a osmiletých. Za třetí je vyhláška pokrytecká. Autoři vyhlášky se tváří, jak moc myslí na zdraví dětí, v praxi ale studenty vyženou do okolních večerek a samoobsluh, kde si místo namazaných baget a loupáků nakoupí mnohem horší sortiment. Za čtvrté je vyhláška nesmyslná a připomíná šikanu. Stačí si přečíst, co podle úředníků do zdravé stravy spadá a co nikoliv. A vnímat, jak moc si neuvědomují individuální potřeby dětí," rozohnila se místopředsedkyně TOP 09.

   

  Úředníci navíc pod tlakem slibují postupnou revizi vyhlášky. Co z toho si má vybrat zodpovědný ředitel školy, který musí myslet dopředu, shánět provozovatele poměrně nevýdělečného obchodu a chránit sebe i školu před sankcemi, ptá se Chalánková. "Hlavně mi ale vadí, že stát opět šlape po zodpovědnosti rodičů dětí a ředitelů škol. Kdo jiný zná lépe podmínky v konkrétní škole? A kdo lépe umí posoudit, zda má školní bufet ve škole své místo, anebo nemá? Nabízí se jednoduché řešení. Zakažme reklamu a prodej ve školách a umožněme školským radám přijmout z takového ustanovení výjimku. Ve školských radách přece sedí zástupci školy i rodiče a ti nejlépe vědí, jestli odpolední prodej chlebíčků se šunkou mládež ohrozí či nikoliv. A nemusí jít mimochodem jen o jídlo, ale třeba také o papírové kapesníky," dodala Chalánková.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...