Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Samé novinky!

  Senátoři se činili! Reflexní pásky pro chodce! Očistit auto od sněhu! Omezení segwayů!

  14.01.2016 06:45 / politika google+ twitter facebook

  Každoročně řeší policie u nás desítky případů sražených, zraněných, někdy i mrtvých chodců. Mnohdy si za to mohou sami, pokud jdou po krajnici po tmě, neosvětlení, v tmavém oblečení. Teď se to, co platí různě ve světě i na Slovenku, konečně dostává i k nám! Chodci musejí mít reflexní prvky!

  Reflexní pásky lupa
  Nově bude nařízeno nosit mimo obec po setmění či v mlze reflexní pásky | Besip

  Senátem tak konečně prošla novela zákona o pozemních komunikacích, která zavádí povinné reflexní prvky pro chodce mimo obec a také upravuje provoz osobních samohybných vozítek, jako je Segway. Senátoři přitom přednesli návrhy na změny, mimo jiné chtěli novelou zakázat obecní policii měřit rychlost, což navrhoval senátor Jaroslav Kubera z ODS. To ale neprošlo.

   

  Co ale prošlo je, že chodec sám musí dbát na to, aby nejen při chůzi ve tmě či zhoršené viditelnosti viděl, ale byl hlavně viděn. Takže, pokud třeba nemá mobil, kterým si může posvítit, nebo baterku, musí mít aspoň reflexní prvky, jako jsou třeba pásky na rukáv či nohavice, které se za pár desetikorun dají běžně koupit.

   

  „Když jedeme mimo obec a potkáváme chodce, který není označen, tak ho velmi snadno přehlédneme. Číslo mrtvých chodců ročně na silnicích je alarmující,“ zdůvodnil již při projednávání ve sněmovně potřebu reflexních prvků na oděvu ministr dopravy Dan Ťok. 

  Reflexní pásky pro chodce po tmě, omezení pohybu segwayů, či očištění auta od sněhu - to vše schválili senátoři!

   

  Zejména loni byl pro chodce na silnicích velmi tragický rok. Podle policejní statistiky jich v roce 2015 zahynulo 131, tedy o 19 více než v roce předchozím.

   

  Senátoři zároveň odmítli návrh, aby mohli cyklisté jezdit i po vypití menšího množství alkoholu. To by způsobilo to, že by už nyní přiopilí kolaři jezdili ještě více pod parou. I tak často způsobují řadu nehod.

   

  Novela zákona rovněž upravuje pohyb segwayů. Definuje je jako samostatnou kategorii, omezuje jejich rychlost na chodnících na rychlost chůze a také umožňuje obcím zcela zakázat jejich provoz dopravní značkou.

   

  Součástí nově schválených nařízení je i povinnost očistit auto od ledu a sněhu, pokud brání ve výhledu či zpřísnění trestů za vjezd na železniční přejezd, pokud svítí výstražná světla.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...