Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HANOBENÍ HLAVY STÁTU

  Sobotka: Návrh poslanců na zavedení trestného činu hanobení hlavy státu nepodporuji!

  18.11.2016 14:25 / politika google+ twitter facebook

  Návrh skupiny poslanců, kteří by rádi zavedli trestný čin hanobení hlavy státu, považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za nesmyslný a rizikový. Je přesvědčen, že podobné návrhy je nutné odmítnout.

  Sobotka Bohuslav lupa
  Trestný čin hanobení hlavy státu je podle B. Sobotky proti principům politického liberalismu. | Archiv

  Hlava státu si podle Sobotky nepochybně zaslouží úctu, ale návrh na zavedení trestného činu hanobení hlavy státu premiér odsoudil. "Jakékoli podobné snahy, mířící k oklešťování svobody projevu a tím omezování základních demokratických hodnot naší společnosti, považuji za nevhodné," vysvětlil svůj postoj Sobotka.  

  Návrh na zavedení trestného činu hanobení hlavy státu vnímá Bohuslav Sobotka jako nesmyslný.
   

   

  Poslanecký návrh jde podle Sobotky proti základním principům politického liberalismu, ale rovněž proti roli trestního práva v demokratickém právním státu, kde má trestní právo působit jako poslední prostředek, nelze-li ochrany významného společenského zájmu dosáhnout jinak.

   

  Sobotka je přesvědčen, že záměr poslanců jde také proti ustálené a jasné judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, která je pro Českou republiku právně závazná. Připomněl, že štrasburský tribunál opakovaně konstatoval, že veřejný činitel, a zejména vrcholný politik, musí snést vyšší míru kritiky než běžný občan. "I vypjatá kritika vůči nositeli moci je součástí demokracie a není přípustné proti ní zasahovat trestněprávními prostředky. Podobně se vyjádřil i český Ústavní soud. Jsem přesvědčený, že poslanci by měli svoji energii věnovat práci, která bude prospěšná pro občany naší země. Podobné návrhy za takovou práci nepovažuji," dodal předseda vlády.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...