Neděle 22. dubna 2018
svátek má Evžénie, zítra Vojtěch

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VOLBY V USA

  Kalousek: Pokud Trump splní, co slíbil, bude to problém pro svobodný svět!

  09.11.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  V USA je po měsících kampaně a dnešních volbách jasno. V pořadí 45. prezidentem Spojených států amerických bude republikánský kandidát Donald Trump, který ve finále porazil demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Výsledek voleb už okomentovala řada českých politiků.

  Trump lupa
  Trump se po vítězných volbách může usmívat. | Shutterstock

  Například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek z výsledků voleb v USA moc nadšený není. "Nezbývá než doufat, že výroky, které pronášel ve volební kampani, neuvede v realitu. Mám na mysli především výroky, které zpochybňovaly závazky v systému kolektivní bezpečnosti a výroky slibující ochranářskou a izolacionistickou obchodní politiku. Zejména pak doufám, že nedojde ke změně dlouholeté konzistentní politiky USA vůči Rusku. V případě, že by se to všechno stalo, byl by to značný problém pro svobodný svět. Každopádně teď Evropa musí držet více při sobě a stát se akceschopnější," reagoval na Trumpovo vítězství Kalousek.

   

  Volby v USA už stihl okomentovat také šéf ODS Petr Fiala. "Není to žádná tragédie, jak se nám snaží líčit někteří komentátoři. Trump získal hlasy nespokojené střední třídy, normálních lidí, kteří mají pocit, že jsou znevýhodněni a nemají užitek z ekonomického růstu USA. Trump se nebál mluvit o kontroverzních tématech, například o migraci nebo o ochranářských opatřeních v mezinárodním obchodu. Berme tuto situaci na vědomí, nepodléhejme emocím a pracujme na tom, aby Česká republika v nové mezinárodní situaci dobře obstála," prohlásil Fiala.  

  Trump, na rozdíl od některých svých předchůdců alespoň ví, kde leží Česká republika, reagoval na volby v USA Bohuslav Sobotka.
   

   

  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že lidé v USA demokraticky zvolili změnu. "A i když by řada z nás na jejich místě hlasovala jinak, rozhodnutí amerických voličů je třeba respektovat a brát pragmaticky. Trump, na rozdíl od některých svých předchůdců alespoň ví, kde leží Česká republika. Gratuluji Donaldu Trampovi ke zvolení prezidentem a doufám, že Spojené státy zůstanou pro naši zemi i pro Evropu spolehlivým partnerem a spojencem. Myslím, že největším úkolem nového prezidenta teď ale bude překonat velké rozdělení americké společnosti, ke kterému přispěl svou agresivní a populistickou volební kampaní," napsal Sobotka na Facebooku.

   

  Podle představitelů STAN je nyní klíčová opora v NATO. "Starostové a nezávislí pokládají za nepochybný fakt, že Donald Trump zvítězil v demokratických volbách podle vůle většiny občanů USA. Jsme přesvědčeni, že pro zajištění důstojného a respektovaného místa naší země ve světě je zcela klíčová pevná opora v euro-atlantické spojenectví. Jen tato vazba zajistí mírovou a svobodnou budoucnost zemí Evropy. Zároveň pevně věříme, že si je tohoto faktu pevně vědom i nový americký prezident Donald Trump, viceprezident Mike Pence a nová administrativa Spojených států amerických," sdělil předseda STAN Petr Gazdík.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...