Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  28. ŘÍJEN

  Okamura: Zůstaňme věrni svému národu

  28.10.2016 12:33 / politika google+ twitter facebook

  Státní svátek 28. října přiměl k zamyšlení mimo jiné i politika Tomio Okamuru (SPD). Připomenul, že ten, kdo se z historie nepoučí, je nucen si ji prožít znovu.

  Okamura lupa
  Tomio Okamura vnímá 28. říjen jako nacionalistický svátek. | Internet

  Okamura prohlásil, že své spoluobčany může oslovit právě i díky tomu, že 28. října jsme přestali být poddaní nadnárodního konglomerátu, slepence mnoha národních států a státečků. "Rakouskouherské soustátí zkolabovalo na jediné věci - pokusilo se odnárodnit desítky národů a vnutit jim jednotnou rakousko-německou anebo maďarskou identitu. Srbové, Rumuni, Italové, Slováci a Češi to jednoznačně odmítli a v momentě oslabení Rakousko opustili," poznamenal Okamura.  

  Odkaz 28. října nelze naplňovat jinak, než jen opět bojem za uchování našich národů, prohlásil Okamura.
   

   

  Komu to připomíná současnost, tak se podle Okamury nemýlí. "Platí pravidlo, že ten, kdo se z historie nepoučí, je nucen si ji prožít znovu. Přes tisíc let jsme na našem území měli českomoravské soustátí. V průběhu těch tisíce let jsme byli součástí nejrůznějších svazků - měli jsme soustátí s Polskem, Maďarskem, byli jsme součástí Svaté říše římské, byli jsme v rakouském soustátí i součástí Velkoněmecké říše. Tahle spojení neměla většinou dlouhého trvání, a pokud ano - jako Říše římská nebo zpočátku panování Habsburků - bylo to dané tím, že země Koruny české byly v tomto svazku zpočátku velmi suverénní, ne-li vedoucí silou, kdy Praha byla například hlavní město Římské i Rakouské říše, české země jejím srdcem," uvedl Okamura.

   

  Problém Rakouska nebyl podle něj v tom, že to byla monarchie. Jak Okamura podotkl, občané Rakouska v minulém století byli v mnohém svobodnější než občan dnešní České republiky. "Problém byl v tom, že se pokoušeli nás, Čechy a Moravany, odnárodnit. Proto přišel 28. říjen, který vrátil správu našich zemí nám. Když slavíme nějaká výročí a události, tak bychom si vždy měli říci, co pro nás znamenají dnes a proč bychom měli jejich ducha naplňovat," konstatoval Okamura.

   

  28. říjen je jednoznačně svátek obnovení národního státu Čechů, Moraváků a i počátek národní samostatnosti Slováků, říká Okamura. "Je to veskrze vlastenecký - a nebojme se toho slova - je to veskrze národní nacionalistický svátek. Jeho odkaz nelze naplňovat jinak, než jen opět bojem za uchování našich národů v našich zemích spolu s naší tisíciletou kulturou. Nebojme se toho, protože dějiny jsou s námi. Za dalších tisíc let tu určitě nebude Evropská unie, ale země Koruny české ano. Tomu plně věřím. Stačí k tomu relativně málo - abychom zůstali věrni svému národu," dodal Okamura.

  pop | bleskove.cz

  Témata: 28. říjen, Okamura, SPD
  Komentáře ke článku
  loading...