Čtvrtek 21. června 2018
svátek má Alois, zítra Pavla

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  URÁŽKA ÚŘEDNÍKA

  Plíšek: Urážka úředníka jako nový přestupek!

  26.10.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Zákon o některých přestupcích, který začne platit příští rok v červenci, zavede zcela nový přestupek – „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci“. Pro něj už se ve všeobecném povědomí vžilo označení „urážka úředníka“. Poslanec Martin Plíšek (TOP 09) se domnívá, že tento přestupek jen staví úředníky do povýšené pozice a jde vlastně jen o snahu co nejvíce trestat běžné občany.

  Plíšek lupa
  Zakotvit v zákoně přestupek v podobě urážky úředníka je podle poslance Martina Plíška holý nesmysl. | TOP 09

  Jak se Plíšek nechal slyšet, zařazení tohoto přestupku do zákona o některých přestupcích považuje za naprosto nevhodné a bohužel pouze dokumentující přístup současné vlády k roli státu a správních úřadů vůči svobodným občanům. "Státní správa neustále bují, přijímají se další a další státní úředníci, kteří mají kontrolovat často naprosto zbytečné zákonné povinnosti přibývající téměř geometrickou řadou," konstatoval Plíšek.

   

  Urážka úředníka coby přestupek zapadá podle Plíška do této vládní politiky. "Staví úředníky do pozice povýšené nad prostého občana, pro kterého má být přitom primárně státní správa určena, protože v demokratickém právním státě se státní správa musí chápat především jako služba občanům. Tedy těm, bez nichž bychom o žádném státu nemohli hovořit. Kromě těchto principiálních otázek je urážka úředníka v zákoně vyjádřena značně vágně jako ,znevážení postavení´, což může být vykládáno velice široce. I v tomto legislativním vyjádření skutkové podstaty přestupku je vidět snaha o co největší možnost postihu občanů," domnívá se poslanec.  

  Vláda se četnými restrikcemi, omezeními a represemi snaží z občanů udělat poslušné poddané, řekl poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
   

   

  Nejen z uvedených důvodů navrhla TOP 09 vyškrtnout ustanovení o znevážení postavení úředníka ze zákona o některých přestupcích. Nesouhlasná reakce vlády na tento návrh nebyla překvapivá. Jako jeden z argumentů pro zařazení tohoto přestupku do zákona vláda uvádí, že smyslem tohoto ustanovení je zájem na udržení vážnosti a autority orgánů veřejné moci. "Vážnost a autoritu však nelze v žádném případě vynucovat podobnými násilnými ustanoveními. Vážnost a autoritu si musí státní správa zasloužit svým chováním a vystupováním, což se však často neděje. V této souvislosti je zajímavé, že úředníky za nevážné vystupování vláda trestat nehodlá. Zde je opět vidět dvojí metr. Vážnosti a autoritě státní správy by jistě také prospělo, kdyby právní řád České republiky neobsahoval tolik šikanózních a byrokratických povinností, kterými jsou běžní občané zahlcováni. O to však není ze strany vládní koalice sebemenší zájem," řekl Plíšek.

   

  Kamínkem do mozaiky pomalu mizející svobody a nárůstu byrokratických omezení může být i nedávno účinná novela současného zákona o přestupcích, podle které se budou muset veškeré akce, u nichž se poruší stanovená doba nočního klidu, oznamovat dopředu tak, aby byly tyto výjimky uvedeny v obecně závazné vyhlášce. Doposud přitom stačilo požádat o výjimku a obec mohla v řádu dnů vydat patřičné rozhodnutí. Tato povinnost se týká i oslav narozenin, svateb a podobných ryze soukromých akcí. "Stanovovat veškeré výjimky pro omezení doby nočního klidu v obecně závazné vyhlášce, která musí projít poměrně nepružným legislativním procesem, je v praxi velice obtížně realizovatelné a neúměrně obtěžující. Jedná se o další z mnoha zbytečných ustanovení, která začínají čím dál víc sešněrovávat život v České republice do balíčku příkazů, zákazů a byrokracie," poznamenal Plíšek.

   

  Vláda podle Plíška evidentně nechce a nepotřebuje snaživé a osobně zodpovědné občany, kterým by umožňovala svobodný rozvoj, ale naopak se četnými restrikcemi, omezeními a represemi snaží z občanů udělat poslušné poddané.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...