Pátek 19. ledna 2018
svátek má Doubravka, zítra Ilona
  POVOLEBNÍ BOJE

  Za prohru ČSSD ve volbách může její vedení, zní i z Hradu! Někde ale ANO vyšachují!

  10.10.2016 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Prohra ČSSD v krajských a senátních volbách je především vinou celostátního vedení strany. Vidí to tak jak členové strany i mnozí hejtmani, tak i prezident Miloš Zeman. Někde však můžou socialisté kraje vést dál, pokud ze hry vyšachují vítěze – tedy ANO!

  Sobotka lupa
  Bohuslav Sobotka necítí vinu za neúspěchem ČSSD! | Twitter

  Prezident Miloš Zeman uvedl, že důvod propadu ČSSD v krajských volbách musí být spíš na celostátní úrovni, podle šéfa strany Bohuslava Sobotky ale volby rozhodly osobnosti kandidátů a jejich pověst.

   

  Také podle hejtmana Jihočeského kraje a nejúspěšnějšího politika strany Jiřího Zimoly by se vedení strany nad sebou mělo zamyslet. „Sobotka se musí zamyslet, jak dál chceme oslovovat lidi,“ podotkl hejtman. S kým složí na jihu Čech koalici, zatím není jasné.

   

  „Jako s prvním začneme vyjednávat s druhým nejúspěšnějším kandidátem. a tím je ANO. Následně pak se všemi ostatními,“ dodal Jiří Zimola. Nicméně určitě nevylučuje, že by mohla vzniknout koalice s ANO a KSČM. Ostatně ČSSD právě s komunisty doposud kraj vede.

   

  V Královéhradeckém kraji jedná pět stran proti vítězi, tedy Babišovo ANO. Ale i v Plzeňském kraji to vypadá tak, že by mohla vzniknout koalice bez nejúspěšnější strany. Naopak třeba v Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ČSSD a hledají dalšího partnera. S nabídkou koaliční spolupráce proto oslovili ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Vyjednávací tým ODS dnes odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody.

   

  Vznik dvojkoalice preferuje ANO v Ústeckém kraji, o možné spolupráci dnes jeho zástupci jednali s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nevyloučil to, že hejtmanem by mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM). V Pardubickém kraji začnou tři strany, které ve volbách získaly nejvyšší počty hlasů, oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb ANO.

   

  Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. ČSSD naproti tomu jednala s KSČM a chce s ní jít společně do dalších vyjednávání jako středolevý blok. ČSSD také uvedla, že je připravena jednat s hnutím STAN o podpoře předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové do funkce hejtmanky. Ta to ale odmítla a chce být řadovou zastupitelkou.

   

  „U nás vítězní lidovci zatím mluvili se zástupci hnutí ANO, ČSSD a STAN,“ řekla krajská tajemnice zlínských lidovců Karla Vaculínová.  Jihomoravský hejtman a lídr ČSSD Michal Hašek je připravený odejít po volbách, ve kterých na jihu Moravy vyhrálo ANO před KDU-ČSL a ČSSD, i do opozičních lavic.  

  Strany v krajích spustily či spustí vyjednávání o budoucích koalicích. Někde vítěz voleb ANO však nemusí sedět ve vedení.
   

   

  Vítězní Starostové pro Liberecký kraj v tomto regionu preferují čtyřkoalici s druhým ANO a také s ČSSD a ODS. Zatím se nedohodli, jednání budou pokračovat v týdnu.

   

  To na Vysočině začne první kolo povolebního vyjednávání v pondělí dopoledne. Vítězní sociální demokraté chtějí jednat se zástupci všech stran, které ve volbách uspěly.

   

  Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD nezopakovala sedm triumfů a obhájila první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby v Libereckém kraji, lidovci ve Zlínském.

   

  Podle předsedy sociálních demokratů Sobotky ale volební výsledky ČSSD ovlivnilo hlavně to, že sociální demokracie byla v čele mnoha krajů už osm let. To je ale podle mnohých jeho spolustraníků holý nesmysl. Vinu vidí hlavně na straně vedení partaje. Sám Sobotka se však zatím o svůj post předsedy ČSSD neobává.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...