Úterý 24. dubna 2018
svátek má Jiří, zítra Marek

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  POVOLEBNÍ BOJE

  Za prohru ČSSD ve volbách může její vedení, zní i z Hradu! Někde ale ANO vyšachují!

  10.10.2016 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Prohra ČSSD v krajských a senátních volbách je především vinou celostátního vedení strany. Vidí to tak jak členové strany i mnozí hejtmani, tak i prezident Miloš Zeman. Někde však můžou socialisté kraje vést dál, pokud ze hry vyšachují vítěze – tedy ANO!

  Sobotka lupa
  Bohuslav Sobotka necítí vinu za neúspěchem ČSSD! | Twitter

  Prezident Miloš Zeman uvedl, že důvod propadu ČSSD v krajských volbách musí být spíš na celostátní úrovni, podle šéfa strany Bohuslava Sobotky ale volby rozhodly osobnosti kandidátů a jejich pověst.

   

  Také podle hejtmana Jihočeského kraje a nejúspěšnějšího politika strany Jiřího Zimoly by se vedení strany nad sebou mělo zamyslet. „Sobotka se musí zamyslet, jak dál chceme oslovovat lidi,“ podotkl hejtman. S kým složí na jihu Čech koalici, zatím není jasné.

   

  „Jako s prvním začneme vyjednávat s druhým nejúspěšnějším kandidátem. a tím je ANO. Následně pak se všemi ostatními,“ dodal Jiří Zimola. Nicméně určitě nevylučuje, že by mohla vzniknout koalice s ANO a KSČM. Ostatně ČSSD právě s komunisty doposud kraj vede.

   

  V Královéhradeckém kraji jedná pět stran proti vítězi, tedy Babišovo ANO. Ale i v Plzeňském kraji to vypadá tak, že by mohla vzniknout koalice bez nejúspěšnější strany. Naopak třeba v Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ČSSD a hledají dalšího partnera. S nabídkou koaliční spolupráce proto oslovili ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Vyjednávací tým ODS dnes odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody.

   

  Vznik dvojkoalice preferuje ANO v Ústeckém kraji, o možné spolupráci dnes jeho zástupci jednali s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nevyloučil to, že hejtmanem by mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM). V Pardubickém kraji začnou tři strany, které ve volbách získaly nejvyšší počty hlasů, oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb ANO.

   

  Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. ČSSD naproti tomu jednala s KSČM a chce s ní jít společně do dalších vyjednávání jako středolevý blok. ČSSD také uvedla, že je připravena jednat s hnutím STAN o podpoře předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové do funkce hejtmanky. Ta to ale odmítla a chce být řadovou zastupitelkou.

   

  „U nás vítězní lidovci zatím mluvili se zástupci hnutí ANO, ČSSD a STAN,“ řekla krajská tajemnice zlínských lidovců Karla Vaculínová.  Jihomoravský hejtman a lídr ČSSD Michal Hašek je připravený odejít po volbách, ve kterých na jihu Moravy vyhrálo ANO před KDU-ČSL a ČSSD, i do opozičních lavic.  

  Strany v krajích spustily či spustí vyjednávání o budoucích koalicích. Někde vítěz voleb ANO však nemusí sedět ve vedení.
   

   

  Vítězní Starostové pro Liberecký kraj v tomto regionu preferují čtyřkoalici s druhým ANO a také s ČSSD a ODS. Zatím se nedohodli, jednání budou pokračovat v týdnu.

   

  To na Vysočině začne první kolo povolebního vyjednávání v pondělí dopoledne. Vítězní sociální demokraté chtějí jednat se zástupci všech stran, které ve volbách uspěly.

   

  Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD nezopakovala sedm triumfů a obhájila první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby v Libereckém kraji, lidovci ve Zlínském.

   

  Podle předsedy sociálních demokratů Sobotky ale volební výsledky ČSSD ovlivnilo hlavně to, že sociální demokracie byla v čele mnoha krajů už osm let. To je ale podle mnohých jeho spolustraníků holý nesmysl. Vinu vidí hlavně na straně vedení partaje. Sám Sobotka se však zatím o svůj post předsedy ČSSD neobává.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...