Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  CHTĚJÍ VÝJIMKU

  Hádka Jurečky s Babišem kvůli farmářským trhům! Dostanou výjimku z EET?

  03.10.2016 00:05 / politika google+ twitter facebook

  Další hádka ve vládní koalici! Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) je ve sporu s kolegou, ministrem financí Andrejem Babišem. Důvodem je možná výjimka z chystané EET pro farmářské trhy!

  Farmářské trhy lupa
  Jurečka s Babišem se dohadují kvůli farmářským trhům! | Archiv plzensketrhy.cz

  Podle ministra Jurečky stále existuje možnost, že farmářské trhy dostanou výjimku z elektronické evidence tržeb. Podle něj by totiž EET mohla být pro některé drobné zemědělce likvidační. Novelu zákona, která se změnami počítá, chtějí lidovci co nejrychleji projednat ve sněmovně.

   

  „Pořád si myslím, že je šance ten zákon stihnout projednat. Podle reakcí poslanců jiných poslaneckých klubů myslím, že je prostor pro to, aby vznikla nějaká úprava, která by se podívala na EET ještě z nějakého jiného úhlu pohledu. Aby ti, kteří by byli EET příliš zatíženi, až by se rozhodli svoji činnost nakonec ukončit, byli z této povinnosti vyjmuti,“ uvedl v ČT Jurečka.  

  Ministr zemědělství Marian Jurečka chce výjimku z EET pro farmářské trhy. Ministr financí Andrej Babiš to odmítá!
   

   

  Ministerstvo zemědělství už na jaře oznámilo, že připravuje novelu zákona o elektronické evidenci tržeb, díky které by se tato chystaná povinnost nevztahovala na farmářské trhy.

   

  Farmářské trhy se v posledních letech těší rostoucí popularitě. Jejich organizátoři se ale obávají, že chystaná EET sníží nabídku kvalitních výpěstků a regionálních potravin ve stáncích, protože prodejce odradí složitý a nákladný systém administrace tržeb. Někteří živnostníci dokonce už nyní tvrdí, že s podnikáním kvůli elektronické evidenci tržeb, která ještě nezačala platit, končí.

   

  Nové účtování uvádějí jako jeden z důvodů vedle další administrativní zátěže a obav z pokut. Jiní pak říkají, že budou muset zdražovat. Podle ministerstva financí k tomu však není důvod: nižší DPH na jídlo a nápoje má třeba restauratérům náklady spojené s evidencí tržeb kompenzovat.

   

  Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš elektronickou evidenci usilovně hájí a už dříve návrh lidovců na výjimku pro farmáře zkritizoval. „Pan kolega Jurečka si na úpravy měl vzpomenout dříve. Současnou iniciativu považuji za součást předvolební kampaně,“ prohlásil Andrej Babiš.

   

  Do sporu se vložili i komunisté. Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik sice s výjimkou pro farmářské trhy souhlasí, ale obává se prý zároveň, že by úprava mohla být zneužita.

  „Jak odliším, že je to zemědělec, nebo že je to překupník, myslím plošně? Jde o to, zda vydělám tím, že jim odpustím a budu důsledně kontrolovat, že jsou to oni,“ uvažuje stínový ministr zemědělství Kováčik, který byl také hostem Otázek Václava Moravce. Podle něj hrozí, že „překupníci rajčat ze Španělska se budou vydávat za pěstitele rajčat z Hané.“

   

  Podle průzkumu Trendy Česka pro Českou televizi nakupuje každý týden na farmářských trzích 8 procent lidí. „Je potřeba říci, že farmářské trhy jsou především fenoménem velkých měst, zejména Prahy, kde pravidelné nakupování na farmářských trzích deklaruje zhruba jedna pětina obyvatel,“ uvedl spoluautor výzkumu Bronislav Kvasnička.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...