Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DOTOVANÉ OKD

  To je ale prasárna! Sobotkova vláda věnuje uhlobaronům z OKD miliardy!

  05.08.2016 00:30 / politika google+ twitter facebook

  O situaci v OKD bylo již napsáno mnohé. I naprostému laikovi je jasné, že soukromá společnost dluží miliardy, kam se podívá. Teď ji zachraňuje stát, ovšem, co je horší, že manažeři, kteří ji do problémů přivedli, vyjdou dobře zabezpečení.

  Sobotka Mládek lupa
  Jan Mládek a Bohuslav Sobotka dumají, co s OKD! | Profimedia

  OKD se svou těžební činností není a nikdy nebude schopná své dluhy uhradit. A není schopna vydělat ani na výplaty zaměstnanců. Vláda pod vedením sociálně demokratického předsedy Bohuslava Sobotky, který hrál v případě privatizace OKD jako tehdejší ministr financí hodně podivnou roli, vymýšlí, co s tím. Přesněji řečeno vymýšlí, jak vzít peníze daňových poplatníků a věnovat je soukromým vlastníkům.

   

  „Nejde o to zachránit ty lidi, kteří tam dřou, to je v pořádku. Ale proč se nezabaví majetek pánů Bakaly a dalších, kteří vědomě přivedli OKD na buben? Proč stát schvaluje pomoc, aniž trestá viníky. Není to trochu zvláštní?“ ptá se jeden z českých ekonomů, který je přesvědčen, že tady “něco nehraje…“!


  Vláda už to vymyslela. Minulý týden schválila „půjčku“ 700 milionů, aby firma měla na výplaty za červenec. Nyní se jenom pracuje na smlouvách, které by měly zajistit její návratnost. Prý jsou složité. Tomu lze věřit. Jak také zajistit návratnost půjčky od společnosti, která sama uvádí, že má 17 miliard dluhů a není schopna si vydělat ani na provoz. Sepisovat složitou smlouvu je tedy zcela zbytečné. “Postačila by jednoduchá smlouva darovací, protože o nic jiného než o velkorysý dar nejde!,“ namítá ekonom a není sám!  

  Sobotkova vláda nalije do OKD 700 milionů korun, aby zaměstnanci měli na mzdy. Další miliardy půjdou do krachující společnosti jiným způsobem!
   

   

  Sobotkova vláda se snaží uhlobarony sanovat z veřejných peněz i způsobem, který se navenek tváří, jako že se svých peněz po společnosti domáhá. V polovině července totiž ministr Jan Mládek (ČSSD) a jeho ministerstvo průmyslu a obchodu přihlásilo dvoumiliardovou takzvanou budoucí pohledávku. Údajně z opatrnosti, kdyby nakonec musela vláda zavírání dolů sanovat. Přihlásila jí i přesto, že expertní posudek varoval, že je značné nebezpečí, že místo aby tuto „pohledávku“, tedy 2 miliardy dostala, bude je naopak v případě jejího zamítnutí muset zaplatit!

   

  Je vcelku zbytečné se pouštět do složitých právních rozborů, proč tomu tak nakonec může být. Ale pravděpodobnost, že vláda, tedy zase my daňoví poplatníci budeme platit, je hodně vysoká. Sečteno podtrženo. Přes všechny ty řeči Sobotky a Mládka o tom, že nedají ani korunu, je vysoká pravděpodobnost, že stát „nalije“ do soukromé firmy, mimo těch darovaných 700 milionů další dvě miliardy korun!


  „Vláda tento riskantní postup zvolila zcela záměrně, aby se tvářila, že se o peníze daňových poplatníků pečlivě stará, ale následně mohla v tichosti poslat do OKD další peníze a ještě se tak elegantně vyhnula sankcím od EU za nedovolenou veřejnou podporu soukromé firmy,“ míní zdroj z politických kuloárů s tím, že celá transakce je jen předvolební tah a snaha o záchranu “krku“ vlády i samotné ČSSD!

   

  Jak píší někteří komentátoři na sociální sítě i někteří zaměstnanci či ti bývalí z OKD: „Výsledkem nakonec bude, že OKD bude mít prachy, vláda bude z obliga a za blbce budeme jako vždy my všichni plátci daní, které pak tihle „hospodáři“ ze Strakovky vesele rozhazují na všechny strany!“

   

  A je zcela jisté, že dříve nebo později půjde celá společnost OKD k ledu. Kdo a z čeho ji dál bude financovat, totiž Sobotkův kabinet doposud neuvedl.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Bohuslav Sobotka, OKD
  Komentáře ke článku
  loading...