Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VELKÝ PROBLÉM

  Marksová versus lidovci: Hádky kvůli dětem!

  08.07.2016 12:01 / politika google+ twitter facebook

  Do křížku se spolu pustily ministryně práce a sociálních věcí s KDU-ČSL! Zatímco Michaela Marksová (ČSSD) chystá návrh zákona, který by umožnil umělé oplodnění i ženě bez muže, lidovci se zase křižují.

  Marksová Michaela lupa
  Michaela Marksová je ve sporu s KDU-ČSL kvůli umělému oplodnění! | Archiv

  Ministryně Marksová hodlá prosadit, aby zákonné právo na umělé oplodnění měly také ženy bez partnera a nebyly tak diskriminovány. Zatímco ANO ministra Andreje Babiše, mimo jiné vlastníka mnoha českých reprodukčních klinik, je o případné změně ochotné debatovat, lidovci jsou proti a už se křižují a říkají, že “tohle nedopustí“!

   

  Pokud by se ministerstvu práce a sociálních věcí podařilo záměr prosadit, znamenalo by to, že by ženy nepotřebovaly k umělému oplodnění souhlas partnera. Současná praxe je totiž taková, že žadatelky, které partnera nemají, tuto povinnost obcházejí a dochází k větším problémům, než kdyby to bylo jinak.

   

  Podle Marksové by se taky měla zvednout věková hranice, do které pojišťovny zákrok proplácejí. S tím má zase problém ministerstvo zdravotnictví. Ministryně je tak trochu jako mezi mlýnskými kameny. „Měli bychom podpořit všechny ženy, které chtějí děti. Dnes se to mnohdy řeší úplně načerno,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.  

  Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chce, aby si "dítě ze zkumavky" mohly pořídit i samotné ženy bez muže. KDU-ČSL je proti!
   

   

  Naprosto demagogicky, ostatně jako ve většině případů, reagují lidovci. Třeba místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek s tím nesouhlasí. „Máme-li na zřeteli prospěch dítěte, je důležité, aby mělo otce a matku, aby mělo vzory, podle kterých se může identifikovat,“ argumentuje poslanec Bartošek.

   

  Už ale lidovecký zástupce lidu, placený i z daní matek, které by rády měly děti, ale samy nemohou, a protože nemají partnera, je jim to legálně znemožněno, neřekl, že je celá řada “normálně“ počatých dětí, které v kompletní rodině nejsou.

   

  „Pan poslanec Bartošek, ostatně jako drtivá většina lidovců, jsou normální zamindrákovaní, ješitní, sebestřední chudáci, kteří neustále melou jedno a to samé. Pro rodinu jako takovou nic neudělají, ale neustále někomu házejí klacky pod nohy. Oni jsou tu pro nás, mají sloužit nám, ne my jim. A co to plácá o tom, že to není ve prospěch dítěte, když má jen matku, eventuálně jen otce?,“ ptá se paní Martina z Brna, která tuto situaci řešila právě tak, že zákon obešla.

  „Co jsem měla asi dělat, kvůli tomu se vdát za prvního chlapa, kterého jsem někde na ulici potkala? Ti rádoby křesťanští vlezdoprdelkové jsou totálně mimo. Trochu reality by to chtělo,“ dodává rozčileně paní Martina.

   

  Podle ministryně Marksové by se navíc měly změnit podmínky, za kterých pojišťovny na umělé oplodnění přispívají. Místo tří až čtyř pokusů pro jednu ženu by měly hradit čtyři pokusy na početí každého dítěte. A zvednout by se mohl i věk, do kterého pojišťovny na zákrok přispívají z devětatřiceti na čtyřicet tři let.

   

  Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ovšem namítá, že zvýšení věku by mohlo být rizikové. „Já bych se dalšího zvyšování věku trochu obával, protože tady už narážíme na medicínské hranice a zvýšení rizika nějakých komplikací,“ sdělil Svatopluk Němeček.

   

  Ministryně Michaela Marksová nyní hledá podporu pro své nápady. Paradoxem je, že její úřad totiž novely příslušných zákonů navrhnout nemůže a resort zdravotnictví teď žádné nechystá. Zda najde podporu u jiných koaličních partnerů, je ve hvězdách. Ale snaha tu je. „Politikové by hlavně měli pracovat v prospěch lidí, občanů. A tohle v jejich prospěch je. Smutné je, že cokoli má být změněno, má vývoj společnosti někam posunout, věci zlehčit, mají s tím mnozí zákonodárci obrovský problém. Když mají zvyšovat platy sami sobě, s tím problém nemá nikdo. Hrozný kocourkov,“ dodává další z matek dítěte “ze zkumavky“, která má děti od anonymního dárce.

  nely | bleskove.cz

  Témata: KDU-ČSL, Marksová
  Komentáře ke článku
  loading...