Pondělí 20. srpna 2018
svátek má Bernard, zítra Johana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  PŘÍŠTÍ PREZIDENT

  Kdo bude novým prezidentem: Zeman nebo (zase) Klaus?

  29.06.2016 12:01 / politika google+ twitter facebook

  Druhá přímá prezidentská volba se uskuteční už za rok a půl. A podle všeho bude hodně zajímavá. Mezi kandidáty se hlásí různé osobnosti, včetně například textaře Michala Horáčka. Kdo ale bude skutečně příštím českým prezidentem? Někteří politologové říkají, že to bude opět Zeman nebo zase Klaus.

  Miloš Zeman, Václav Klaus lupa
  Zeman nebo Klaus? Kdo bude příštím českým prezidentem? | Profimedia

  Václav Klaus sice přímo oficiálně svou kandidaturu na hlavu státu neohlásil, ale počítá s ní. A pokud se bude opravdu ucházet o křeslo na Hradě, má velikou šanci.

   

  Znamenalo by to, že po prvním volebním období, po pauze, kterou si Václav Klaus dal, by se vrátil tam, odkud odešel. Zákon to umožňuje. Klaus má navíc v poslední době podporu mnoho lidí. Už tím, že má zdravě kritické názory vůči EU a mnoha lidem je jeho politická rétorika jasná a srozumitelná. Podobně, jako je to u Miloše Zemana.  

  Prezidentská volba, druhá přímá v pořadí, se uskuteční v roce 2018. Kdo se nakonec postaví na kandidátku a kdo nakonec zvítězí, je otázkou. Vyloučeno však není, že příštím prezidentem by se mohl opět stát Václav Klaus!
   

   

  „Je to jasné. Pokud by skutečně Václav Klaus kandidoval a Miloš Zeman by se rozhodl třeba už nepokračovat ve své snaze, tedy volbě, má Klaus veliké šance. Je to osobnost, lidé ho znají a přes všechny plusy a minusy by ho brali jako autoritu,“ řekl pro Bleskove.cz člověk z blízkého okolí Miloše Zemana.

   

  To si myslí třeba i sociální demokrat, poslanec Vítězslav Jandák. „Bůhví, co bude, ale pokud by Miloš Zeman nechtěl či nemohl kandidovat, Václav Klaus má zcela bezpochyby velké šance.  To říkám bez ohledu na mou politickou příslušnost. Ale oba, jak Zeman, tak Klaus jsou opravdu velmi silné osobnosti, takže možné je cokoli,“ podotkl Jandák.

   

  Ten se mnohokrát nechal slyšet, že jak se Zemanem, tak ani s Klausem nikdy neměl problém. Ba naopak. „Bral jsem i Václava Klause jako svého prezidenta, řádně a demokraticky zvoleného a vážil jsem si ho pro jeho mnohé názory, stejně, jako si vážím Miloše Zemana,“ řekl Vítězslav Jandák.

   

  Zda by měli v takovém případě vůbec nějakou šanci jiní kandidáti, jako například Michal Horáček nebo kupříkladu Tomáš Halík, který ovšem sdělil, že kandidovat (asi) nebude, je otázkou.  A co kdyby se pro kandidaturu rozhodl kupříkladu Andrej Babiš, který nevyloučil ani to, že by mohl být příštím premiérem? Kdo ví...

   

  Pokud by však kandidoval Zeman nebo Klaus, nebo jen jeden z nich, vítěz bude zřejmě „předem“ jasný.  „Asi by ti ostatní byli vážně jenom do počtu. Vždy je jasné, kdo je tahoun a kdo je outsider.  A vyhrát může jen ten nejsilnější,“ shodují se politikové napříč politickým spektrem.

   

  Mnohé strany a hnutí budou stavět své kandidáty na Hrad, ale někteří třeba podpoří kandidáta těch druhých. Jak to nakonec s kandidaturou bude, se ukáže spíš až v příštím roce, kdy začnou přípravy na prezidentskou volbu naplno.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...