Neděle 22. dubna 2018
svátek má Evžénie, zítra Vojtěch

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  OKD

  Skopeček: Ministři by za případnou "půjčku" OKD měli nést osobní finanční odpovědnost!

  09.06.2016 13:00 / politika google+ twitter facebook

  Úvahy ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) o možné půjčce pro krachující černouhelnou společnost OKD jsou podle Jana Skopečka z ODS zřejmě důsledkem ztráty rozumu obou českých ministrů. "Nedovedu si totiž jinak vysvětlit, jak by někdo s vážnou tváří mohl hovořit o půjčce v případě tolik předlužené společnosti v insolvenci, jakou je právě OKD," prohlásil SKopeček.

  Skopeček lupa
  Jan Skopeček z ODS prohlásil, že ministři Babiš a Mládek přišli o rozum. | ODS

  V případě OKD, která dnes dluží více jak 17 miliard korun, nepůjde pode Skopečka samozřejmě o žádnou půjčku, ale o dotaci či dar z peněz daňových poplatníků, který už stát nikdy neuvidí. "Půjčili by oba pánové ,ze svého´ společnosti v takové kondici? Nikoliv, protože dobře vědí, že by své peníze už nikdy neviděli," podotkl Skopeček.  

  Řešit závazky za předchozí majitele, kteří z OKD vyvedli na dividendách miliardy korun, je obrovský morální hazard, domnívá se Skopeček.
   

   

  Skopeček je přesvědčený, že řešení situace v OKD musí vycházet z dohody insolvenčního správce a věřitelů. Stát je tu od toho, aby řešil důsledky nepříznivého vývoje v podobě rekvalifikačních kurzů pro horníky, hledání dalších investorů do regionu a podobně. "Řešit závazky za předchozí majitele, kteří z firmy vyvedli na dividendách miliardy korun, je obrovský morální hazard a návod pro další majitele významných firem, že pokud za sebou zanechají potopu, stát ji vyřeší. Jestliže skutečně dojde k situaci, kdy stát takzvaně půjčí peníze OKD a tyto peníze nebudou státu řádně splaceny, měli bychom vyžadovat po ministrech české vlády osobní finanční odpovědnost. Je už jen politickým paradoxem, že o záchraně OKD dnes rozhoduje vláda Bohuslava Sobotky, který ještě coby ministr financí zpackal doprivatizaci tohoto podniku," dodal Skopeček.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...