Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  PŘEDLOŽÍ NOVELU

  Babišova EET zničí malé živnostníky, varuje hejtman! Kraj navrhne novelu!

  07.06.2016 10:45 / politika google+ twitter facebook

  Zatímco ministr financí Andrej Babiš (ANO) obhajuje a vychvaluje elektronickou evidenci tržeb, takzvanou EET, mnozí živnostníci, ale i politikové, varují, že to může být konec drobného podnikání. A o to prý podle některých také nejen ministrovi a vicepremiérovi, ale i majiteli Agrofertu jde.

  Půta hejtman EET lupa
  Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce zmírnit dopady EET! | Archiv kraje

  S varováním přišel třeba hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN), který prohlásil, že kraj navrhne novelu zákona. Okresní hospodářská komora dokonce varuje před nárůstem nezaměstnanosti.

   

  Podstatou novely je, aby se povinnost v rámci EET omezila na měsíční plátce daně z přidané hodnoty. Nejmenších živnostníků s obraty menšími než 10 milionů korun by se pole návrhu netýkala. S tím Babiš samozřejmě nesouhlasí a je podle některých informací nutné uvažovat o zmírnění pro opravdu drobné živnostníky do milionu či dvou ročně.

   

  „Právě nejmenší živnostníci v menších obcích zajišťují základní služby. Jsou to například provozovatelé malých obchodů a restaurací,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.  

  Vedení Libereckého kraje se rozhodlo zabojovat proti možným dopadům Babišovy EET a chce předložit novelu zákona do Poslanecké sněmovny.
   

   

  Podotkl, že boj proti daňovým únikům kraj podporuje, ale obává se, že dopad zákona nebude mít takový vliv na velké podniky a podnikatele a někdy i „černé pasažéry“ v rámci daňové správy, ale právě na ty nejmenší.

   

  „Když si vydělám dvacet třicet tisíc měsíčně a budu muset investovat do systému, ať je to počítačový program, pokladna a budu s tím mít další práci, jak k tomu přijdu oproti těm, kteří vydělávají miliony. Ti si stejně vždy cestičku, jak daňový systém ošulit, najdou,“ myslí si zámečník z Východních Čech pan Jan.

   

  Také podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty by jedním z řešení bylo, aby drobní živnostníci měli odklad do doby, než se systém EET ve větších firmách a podnicích otestuje a takzvaně se vychytají mouchy. Nikdo totiž nevěří, že bude vše fungovat od konce či začátku příštího roku bez problémů a změny bude třeba provádět.

   

  „Stejně se nakonec zjistí, že je to jen vyhazování peněz. Jen ta kampaň ministerstva financí přijde na 30 milionů korun. Za to by byla podpora podnikání třeba pro malé prodejce na vesnicích. Ale to se panu Babišovi nechce, ten potřebuje držet svůj holding a zničit drobné podnikatele,“ myslí si někteří provozovatelé konzumů či jiných živností.

   

  Návrh Libereckého kraje musí posoudit Poslanecká sněmovna. Vedení hejtmanství říká, že legislativní formu kraje nevyužívá pravidelně, ale nyní vidí možnost, jak poslancům sdělit, aby se nad problémem zamysleli a něco s ním udělali.

   

   

   

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: babiš
  Komentáře ke článku
  loading...