Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  CIGARETOVÁ BITKA

  Drsné hádky politiků kvůli cigaretám! Naštvaný Babiš! Padne vláda?

  26.05.2016 03:00 / politika google+ twitter facebook

  Že by snad trvanlivost vlády závisela na krabičkách cigaret, respektive protikuřáckém zákoně? Vypadá to tak! Taková hádka a taková slova, jaká padala včera ohledně nepřijetí zákona ve znění, v jakém všichni očekávali, už tu dlouho nebyla. Rudý vzteky byl hlavně ministr financí Andrej Babiš, přičemž kvůli jeho hnutí Poslanecká sněmovna novelu nepřijala. Ve vládě se hovoří o podrazech, lžích a někteří už v kuloárech mluví o tom, že tohle je začátek konce Sobotkovy vlády.

  Babiš, Sobotka lupa
  Sobotka je na Babiše naštvaný kvůli protikuřáckému zákonu! | Archiv

  Zatímco premiér Bohuslav Sobotka nařkl ANO a Babiše, že jejich návrh nahrává a podporuje tabákové lobby, ministr financí a vicepremiér byl naštvaný, protože ČSSD s lidovci začali hovořit o porušení koaliční smlouvy. Přitom právě odvody na daních z cigaret Český stát živí a dobře živí.

   

  Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dokonce obvinil koaliční partnery ze „socansko-lidoveckého“ podrazu, protože v rámci hlasování o zákazu kouření v restauracích zvedli ruku pro pozměňovací návrh Marka Bendy z ODS, který by umožnil vznik takzvaných kuřáren. Pro tento návrh však hlasovalo i osm poslanců z ANO včetně šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka.

   

  „Neskutečné! Celkem 39 poslanců ČSSD schválilo opoziční návrh poslance Marka Bendy (ODS), který z protikuřáckého zákona udělal kuřácký. Je to standardní podraz našich koaličních kolegů, klasický socansko-lidovecký podraz,” vykřikoval Babiš.  

  Protikuřácký zákon ve znění, v jakém byl připraven, přijat nebyl. Kvůli tomu se mezi sebou hádají ministr financí Andrej Babiš a šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Naopak se usmívá prezident Miloš Zeman!
   

   

  Při pohledu do záznamu o hlasování je však vidět, že návrh podpořilo i osm poslanců z hnutí ANO. Novinky napsaly Babišovi a Faltýnkovi o reakci, ale ti zatím neodpověděli.

   

  Pro zákaz zvedlo ruku 13 členů ANO, 16 se jich zdrželo, 15 hlasovalo proti. Rozčilený byl i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka!

   

  „Poslanci ANO svým hlasováním záměrně zabránili přijetí vládního návrhu protikuřáckého zákona. Díky nim zůstane ČR kuřáckým skanzenem. Je to ostuda. Nahráli tím tabákové lobby a poškodili zájem občanů. Přitom ministři ANO pro zákon ve vládě hlasovali,” řekl premiér.

   

  Nechápal to také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který zákon zpracovával a i předkládal.

   

  „Bylo to překvapení ze strany koaličního partnera. Přes 30 lidí z klubu ANO zákon nepodpořilo. Já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o vládní návrh,“ uvedl Němeček a dodal: "Byly to opravdu stovky hodin práce. Zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, padl. Teď už do konce volebního období nic podobného přijato nebude.“ 

   

  Rčení, že když se dva perou, třetí se směje, se opět ukázalo jako pravdivé. Prezident Miloš Zeman, který je vášnivým kuřákem, pak přiznal, že když nebyl protikuřácký zákon schválen, byl vlastně „škodolibě“ potěšen.

   

  "Všimněte si, jak jsem se sladce usmál pln radosti, že tento zákon neprošel, protože jsem řekl, že bych byl v konfliktu zájmů, neboť bych ho nemohl vetovat jako silný kuřák. A když neprošel, mám radost," řekl prezident.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...