Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VOLBY V RAKOUSKU!

  To je síla! Tyto volby mohou zatřást Evropou! Všechno se rozhodne dnes!

  22.05.2016 14:00 / politika google+ twitter facebook

  Rakousko dnes kvůli rozhodujícímu druhému kolu voleb prezidenta zažívá mimořádně dramatický den, který nakonec může radikálně změnit politickou scénu.

  Volby v Rakousku lupa
  Norbert Hofer. | archiv

  Jako mírný favorit totiž do dnešního klání vstoupil překvapivý vítěz prvního kola, kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Průzkumy však předpovídají velmi těsné výsledky a reálnou šanci uspět má i jeho rival, bývalý šéf strany Zelených Alexander Van der Bellen. Volební účast nejspíš bude podle prvních částečných dat vyšší než v dubnu. Dalekosáhlé důsledky mělo pro rakouskou politiku už první kolo voleb hlavy státu, v němž neuspěla ani jedna z vládních stran a debakl sociálnědemokratického kandidáta posléze vedl až k rezignaci kancléře Wernera Faymanna. Toho v čele koaličního kabinetu i strany nahradil Christian Kern.

   

  Volební místnosti se uzavřou v 17:00 SELČ, kdy se očekávají i první odhady. Výsledky se předpokládají pozdě večer.
   

  Případné vítězství Hofera, který se staví proti hlubší integraci Evropské unie i proti vstupu Turecka do EU, by mohlo znamenat další bouřlivý vývoj. Zástupce Svobodných totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Rakušané volby vnímají jako klíčové, což naznačuje i volební účast. V dubnu o prezidentovi hlasovalo přes 63 procent voličů, nyní by to mohlo být ještě více, jak napovídají čísla z prvních hodin po otevření volebních místností, napsal server deníku Kurier.

   

  Svůj hlas už dnes odevzdal kancléř Kern i favorizovaný kandidát Hofer, který odvolil v domovském městečku Pinkafeld v Burgenlandsku. "Jsem poměrně klidný," řekl Hofer novinářům a dodal, že doufá v zisk kolem 52 procent hlasů. Zdůraznil ale, že výsledky budou velice těsné. To ostatně předpokládají i rakouská média, podle nichž mohou dokonce o budoucím prezidentovi rozhodnout korespondenční hlasy, které budou sečteny až v pondělí. Agentura APA spočítala, že i pokud by Van der Bellen dnes získal jen kolem 48,5 procenta hlasů, mohl by ještě zvítězit, pokud se pro něj vysloví většina voličů hlasujících korespondenčně. V prvním kole korespondenční hlasy změnily výsledky o více než jeden procentní bod.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...