Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  OKD V PROBLÉMECH

  NEJNENÁVIDĚNEJŠÍ člověk v Čechách: Je to tato osoba a my vám řekneme proč! Čeká nás kvůli němu krach?

  10.05.2016 05:00 / politika google+ twitter facebook

  Hrozí nám tady jeden z největších krachů za poslední roky. Společnost OKD se topí v dluzích a díky tomu je ohrožených 11 tisíc pracovních míst. Horníci nemůžou přijít na jediné jméno, a to Zdeněk Bakala. Ten je člověkem, na kterého by na ulici zřejmě plivl nejeden kolemjdoucí. Co se to tady děje?

  Maláčová, Bakala lupa
  Bakala se může smát. Na účtu ma miliardy, co bude s OKD ho asi moc nezajímá. | Profimedia

  Osudy pracovníků v OKD jsou nejasné. Problémem jsou moc nízké ceny uhlí. OKD tak 650 věřitelům dluží až 17 miliard korun. To ale není všechno. Zdeněk Bakala, který patří k nejbohatším Čechům, si jen za poslední léta přišel v OKD na neuvěřitelných 38 miliard! A potvrdili to i analytici. To, že právě akcionáři můžou za rozklad společnosti, nepřímo řekl i premiér. "Máme zájem na tom, aby se v části OKD těžba udržela. Domníváme se, že to lze, ale nebudeme řešit za vlastníky dluhy, které nasekali," uvedl Bohuslav Sobotka.

   

  OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9 800 kmenových zaměstnanců, 2 500 dodavatelských a 200 agenturních.
   

  Bakala je teď opravdu osobou, která má v Česku zřejmě nejvíc nepřátel. Baníci hrozí demonstracemi a jak se zachoval miliardář, který za sedm let vydělal téměř 40 miliard korun? Když bylo nejhůř, odjel do Jihoafrické republiky, kde si za půl miliardy pořídil sídlo. Asi jde o útočiště a když bude nejhůř, Bakala se může kdykoliv pobalit a odjet tisíce kilometrů daleko. Horníci navíc Bakalu otevřeně obviňují z toho, že si v dole OKD Paskov přilepšil o nemalou sumu, zatímco oni budou po jeho zavření třít bídu. V případě OKD se mluví doslova o tunelování. Jak trefné v případě dolů. Bakala koupil podíl v OKD v roce 2004 za 10 miliard. Tady se už nemluví o milionech, ale rovnou tu lítají ve vzduchu miliardy korun. Podle vyjádření generálního ředitele OKD Jána Fabiána, je těžba v Paskově absolutně ve ztrátě a společnost ji dotovat odmítá. 

   

  I takové uzavření dolu by nebylo vůbec levnou záležitostí. 1,5 miliardy by stálo čistě jen zavření, dalších 700 milionů by šlo na sociální program. Záchranou by mohl být i zájem slovenského miliardáře. Tím je Pavol Krúpa, který taky nemá na Zdeňka Bakalu hezkého slova. "Neznám, ale nemůžu o něm říct nic pěkného. Jeho umění ukradnout několik miliard eur, odejít a zanechat za sebou takovou pachuť ve společnosti, to nedokáže jen tak někdo," řekl Krúpa. Uhlobarona, který je zřejmě nejnenáviděnější osobou u nás, "slovně sundal" i prezident Zeman.

   

  "Tvrdilo se, že Zdeněk Bakala celkově na OKD vydělal sto miliard korun za tu dobu, co je vlastní. To je docela slušné kapesné. Druhá věc je trestní oznámení, které teď na něj podal - zaplaťpánbůh - (slovenský podnikatel) Pavol Krúpa, a já věřím, že se toto trestní oznámení nezamete pod koberec. Zdeněk Bakala je v podstatě nový Viktor Kožený," prohlásil nedávno Zeman. Jak nakonec situace dopadne? Bakala bude mít svoje prachy, OKD se buďto zavře, nebo je někdo zachrání a všichni budeme dál spát v pohodě. Kromě baníků, kteří neví, co se bude dít...

   

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...