Neděle 24. června 2018
svátek má Jan, zítra Ivan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Už nebudou dřít jako mezci do smrti!

  Horníkům svitla naděje

  09.11.2015 13:00 / politika google+ twitter facebook

  Horníci lupa
  Horníci mají konečně naději, že v dolech nebudou dělat v nadsázce řečeno až do smrti! | archiv ČT

   Že by se českým politikům konečně rozsvítilo? Doufejme! Podle návrhu ministrestva práce a sociálních věcí by horníci mohli chodit do důchodu dříve, než ostatní pracovníci. Tato možnost by měla platit od října příštího roku.

   

  Sice nikdo nechápe, proč se bude otálet s touto nutnou záležitostí zase další rok, když věci, které poslanci a senátoři chtějí schválit ve zrychleném režimu, platí téměř okamžitě, ale i tak je to dobrá zpráva.

   

  Ti, kteří dřou v dolech jako mezci by odcházeli do důchodu o pět let dříve. Podle návrhu ministerstva práce by dřívější důchod byl pro ty, kteří pracovali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. 

   

  "Horníci tak půjdou do řádného důchodu asi v 58 letech. Ostatní muži  nyní do penze odcházetjí v téměř 63 letech," říká ministerstvo.

   

  Vláda o předloze ministerstva práce a sociálních věcí jednala už popáté, proti návrhu se stavělo ministerstvo financí. Šéf státní kasy Andrej Babiš chtěl, aby se na řešení více podílel majitel dolů OKD, tedy hlavní akcionář Zdeněk Bakala.  

   

  Nyní stovky lidí pracující pod zemí doufají, že návrh bude schválen a jim se tak uleví. "Asi si nikdo neumí z poslanců, senátorů, ministrů představit, jaké to je fárat a dělat v těch podmínkách. Kolik lidí má trvalé následky, někteří se vlastně důchodu ani nedožijí. Dal bych to těm hlavám skopovým zkusit na dva týdny, aby viděli," dodal zasloužilý horník pan Josef z Karviné.  

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...