Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VOLBY 2017

  Babiš v ohrožení? Nadělalo Čapí hnízdo hnutí ANO problémy? Průzkum mluví jasně! Jak dopadl ministr financí a jeho strana?

  09.04.2016 01:00 / politika google+ twitter facebook

  ČSSD podle průzkumu agentury Median v březnu stáhla ztrátu na vedoucí ANO 2011 na dva procentní body. TOP 09 zastavila pokles a byla by čtvrtá za KSČM. Předstihla by ODS i KDU-ČSL, která s osmi procenty hlasů dosáhla nejlepšího výsledku od loňského května.

  Babiš, Sobotka lupa
  Sobotkova ČSSD se přiblížila ANO na dvě procenta. | Facebook

  Kauza Čapí hnízdo, v níž šéf ANO Andrej Babiš čelí podezření z obcházení dotačních pravidel, se podle agentury zatím na výsledcích jeho hnutí výrazně nepodepsala. ANO se setrvale drží okolo zisku 23,5 procenta hlasů. ČSSD se po mírném únorovém propadu vyšplhala na 21,5 procenta. KSČM naopak jeden procentní bod ztratila a získala by 12,5 procenta. TOP 09 v posledních dvou měsících zastavila podle Medianu půlroční pokles podpory a získala by stejně jako v únoru deset procent hlasů. Občanské demokraty by nyní předstihla jen o půl procentního bodu, v únoru měly obě strany stejný výsledek. Křesla ve Sněmovně by měli nadále lidovci, ostatní uskupení však ne.

   

  Průzkum Medianu byl prováděn od 1. března do 4. dubna, dotazováno bylo 1008 voličů.
   

  Podpora antimigračního Úsvitu - Národní koalice v posledních měsících mírně stoupla, uskupení by stejně jako v únoru získalo 3,5 procenta hlasů. Před branami dolní komory by skončilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury se dvěma procenty. Předstihli by jej Česká pirátská strana se třemi procenty i Strana zelených se 2,5 procenta hlasů. K urnám by šlo podle šetření 58,5 procenta voličů. Jen 43 procent lidí je ale rozhodnuto, že půjdou volit a budou hlasovat pro konkrétní uskupení.

   

  Nejvyšší volební potenciál má podle Medianu aktuálně hnutí ANO. V případě zisku všech voličů, kteří jeho výběr zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo 31 procent. Volební potenciál ČSSD se pohybuje okolo 28,5 procenta, strana má ale minimálně stejně velké jádro přesvědčených voličů jako ANO. Volební potenciál KSČM dosáhl 15 procent, stejně jako u TOP 09. ODS má potenciál získat 14 procent hlasů, KDU-ČSL 11,5 procenta. Všechny tyto strany mají pevné voličské jádro, které jim místa ve Sněmovně zajišťuje. Šanci na vstup do Sněmovny dává agentura díky volebnímu potenciálu nad pět procent také Úsvitu, pirátům a zeleným.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...