Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Lichva

  Votava: Jak zamezit byznysu s lichvou

  01.04.2016 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Poslanec Václav Votava (ČSSD) se pustil do boje proti lichvářům. Osobní bankroty prý mnohdy nabízejí zoufalým lidem pochybní finanční poradci, kteří často dlužníky přivedou do ještě větších problémů. Tuto problematiku by mohla pomoci vyřešit novela insolvenčního zákona.

  Votava lupa
  Poslanec Václav Votava varuje před poradci, kteří zadlužené lidi přivedou do ještě větších problémů. | Twitter

  Zadlužení lidé podle Votavy častokrát skočí na lep právě nejrůznějším podvodníkům a lichvářům. "Je to snadné, stop exekucím, šance na nový život … S takovými přísliby se nejrůznější finanční ,poradci´ a soukromé firmy obracejí na dlužníky, kterým nabízejí osobní bankrot jako spásné řešení jejich finančních problémů. Není ovšem výjimkou, že se tyto subjekty snaží na lidech v nouzi pouze vydělat a v důsledku je ještě více zadlužit. Situaci by mohla pomoci připravovaná novela insolvenčního zákona Ministerstva spravedlnosti, kterou teď ve středu projednala vláda," konstatoval Votava.  

  Je nutné, aby stát nastavil pravidla, která byznys s chudobou maximálně omezí, prohlásil poslanec Václav Votava.
   

    

  Pokud novela projde v navrhovaném znění, návrhy na osobní bankroty by nově mohli podávat pouze notáři, advokáti, insolvenční správci a akreditované veřejně prospěšné společnosti. Skončila by tedy praxe, kdy tuto činnost vykonávají lidé a firmy bez dostatečné kvalifikace. To ovšem není jediná důležitá změna. Novela dále stanovuje maximální částku, kterou lze dlužníkovi za podání návrhu účtovat, a to pět tisíc korun (v případě oddlužení manželů pak 7,5 tisíce). "Vedle neziskových organizací, které insolvenční návrhy vypracovávají zdarma již nyní, by vzniklo regulované prostředí s jasně danými pravidly. Skončila by tedy lichvářská praxe, kdy oddlužovací firmy zneužívají tíživé situace dlužníků a nechávají si platit horentní sumy v průměru 15 tisíc korun za vypracování insolvenčního návrhu," podotkl poslanec.

   

  Podobní vykukové ale po zoufalých lidech nežádají jen vysoké sumy na vypracování insolvenčního návrhu. Jdou prý ještě dál! "V praxi se běžně setkáváme s tím, že oddlužovací firmy dlužníkům radí, aby si na podání osobního bankrotu vzali půjčku, s jejímž splácením si ovšem nemají lámat hlavu, protože hned poté zažádají o osobní bankrot. Takovýmto jednáním však dlužníka navádějí k trestnému činu poškozování věřitele, což dotyčný obvykle vůbec netuší," upozornil Votava.

   

  Jelikož oddlužovací firmy žijí z dlužníků, platí přímá úměra čím více, tím lépe. Logickým důsledkem situace, kdy jsou firmy a soukromí poradci motivováni finanční odměnou za vypracování návrhu, je pak to, že osobní bankroty nabízejí i lidem, kteří pro jeho vyhlášení nesplňují stanovená kritéria, a tudíž jim oddlužení soud nepovolí. O možnosti zamítnutí se však firmy obvykle nezmiňují, a když k tomu pak fakticky dojde, na dlužníky čeká nemilé překvapení – zpravidla se dostanou do konkurzu a mohou v něm přijít o všechen svůj majetek.

   

  "Dostat se do dluhové pasti je jednodušší, než si mnozí z nás dokáží představit a na trhu existují tisíce firem, které jsou schopny této situace využít. Je proto klíčové, aby stát nastavil taková pravidla, která byznys s chudobou maximálně omezí. Připravovaná novela insolvenčního zákona představuje jeden z nástrojů, jak se tomuto stavu přiblížit," doplnil Votava.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...