Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Uprchlická krize!

  Sobotka chce přijmout uprchlíky z Řecka: Má ale plán, co s nim předtím udělá!

  18.03.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Česko chce před převzetím migrantů z Řecka a z Itálie prověřit, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. Při příjezdu na summit Evropské unie to včera řekl premiér Bohuslav Sobotka. Nebude souhlasit s žádnými závěry summitu, které by tempo přebírání běženců určovaly. Česko zatím poslalo nabídku na přijetí 20 uprchlíků z Řecka a deseti z Itálie.

  Sobotka Bohuslav lupa
  Sobotka má v otázce uprchíků jasno. | archiv

  "Budeme postupovat svým tempem. Pokládám proces relokace za něco, co musí být plně pod kontrolou jednotlivých vlád. Budeme postupovat tak, abychom všechny tyto lidi dostatečně prověřili. Bezpečnostní prověrky jsou klíčovou, zásadní a první podmínkou české účasti na jakékoli relokaci," řekl Sobotka. "Teprve poté, kdy tito lidé budou dostatečně bezpečnostně prověřeni, je možné, aby v rámci tohoto projektu dostali mezinárodní ochranu nebo azyl v České republice," prohlásil.

   

  Podle Sobotky bude třeba silný dohled ze strany Evropské komise a intenzivní spolupráce Řecka s unijní pohraniční agenturou Frontex, aby Atény své závazky splnily.
   

  Premiér vyjádřil přesvědčení, že přebírání běženců se bude dít pouze v rámci už dohodnutého mechanismu pro rozdělení 160 000 uprchlíků mezi členské země. "Kvóty nemohou být překročeny, protože Česká republika s tím souhlasit nebude a já nepředpokládám, že by chtěl kdokoli už dneska v Evropě kohokoli v této věci přehlasovávat. Já myslím, že ta minulá zkušenost byla dostatečná," připomněl loňské rozhodnutí o dělbě běženců, které ministři vnitra EU přijali navzdory nesouhlasu některých zemí, včetně ČR.

   

  Premiér také podpořil přijetí dohody s EU s Tureckem o vracení běženců, kteří nelegálně vstoupí na území unie, a přijímání Syřanů, kteří do Turecka utekli před válkou. "V okamžiku, kdy je migrace zastavena v oblasti západního Balkánu, uprchlíci se hromadí v Řecku. My potřebujeme, aby Turci začali brát uprchlíky zpět z Řecka do Turecka. To by měl být výsledek našeho jednání, v tomto směru musíme najít potřebné kompromisy. Já doufám, že jednotlivé země budou schopny najít celkovou dohodu tak, abychom zastavili migrační vlnu," řekl Sobotka.

   

  Upozornil zároveň, že Atény musejí vytvořit dostatečné administrativní kapacity, aby bylo možné běžence z Řecka do Turecka vracet. V této otázce vyjádřil jistou skepsi. "Je to jeden z největších otazníků, se kterým přijíždím na jednání Evropské rady - schopnost Řecka naplnit parametry té dohody, která ve skutečnosti může jediná rychle problém Řecka vyřešit," řekl. 

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...