Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Konec ležáku? Ne!

  Ministr Jurečka: Milovníci piv se nemusejí obávat, o ležák nepřijdou!

  16.02.2016 00:00 / politika google+ twitter facebook

  Výrobce piva čekají v souvislosti s novou vyhláškou o nápojích změny. Některá média spekulovala, že kvůli novinkám zmizí například název ležák. Mnohé milovníky chmelového moku tato zpráva doslova vyděsila! Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale pivaře uklidnil, o ležák prý rozhodně nepřijdou!

  Jurečka lupa
  Marian Jurečka vyvrátil fámy, že čeští pivaři přijdou o ležák. | KDU-ČSL

  Konec ležáků v Čechách se tak naštěstí nekoná! Obavy způsobily informace v médiích, že Ministerstvo zemědělství chystá změnit značení piva. Jedenácti a dvanáctistupňová piva by mohla nést označení "plná piva" a ležák by už byl pouze pivní styl, jak si to přejí pivovary. Piva nad 13 stupňů by se pak neoznačovala jako speciální, ale jako silná piva. Všechno je ale jinak!  

  Čeští pivaři měli podle některých médií přijít kvůli nápojové novele o ležák. Ministr zemědělství Marian Jurečka ale tuto fámu popřel.
   

   

  „Stejně jako v našem původním návrhu zůstane v novele zachováno zažité členění piv na skupiny. Není tedy pravda, jak některá média spekulovala, že zmizí název ležák,“ uvedl Marian Jurečka. Označení „výčepní pivo“ tak i nadále ponesou piva o stupňovitosti 7 až 10 %. Tradiční české pivo (spodně kvašené – plzeňského typu) o 11 až 12 % stupňovitosti zůstane označeno jako „ležák.“ Do stávající vyhlášky se tak jen doplňuje, že ležák musí být spodně kvašené pivo.

   

  Novinkou je kategorie svrchně kvašených piv o 11 až 12 % stupňovitosti, která se nově budou značit jako „plná piva.“ Jde přitom zhruba o 3 % celkové produkce piva v České republice. Jako „silná piva“ se pak nově budou označovat ta o síle 13 % a více (doposud speciální piva). Další novinkou je možnost označit pivo kromě skupin takzvanými pivními styly. Jde třeba o ALE, stout, IPA, APA či porter. Styl piva tak vyjadřuje především obvyklý způsob produkce a složení piva, který respektuje postupy v tradičních oblastech výroby.

   

  Novela vyhlášky o nápojích respektuje podle ministra zemědělství měnící se sortiment piva a reaguje na nové pivní styly převážně menších pivovarů.

   

  Návrh vyhlášky nyní míří do Legislativní rady vlády, poté jej čeká tříměsíční notifikace v Bruselu. Vyhláška začne platit devět měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů, výrobci tak budou mít podle ministerstva dostatek času připravit se na změny ve značení piva, včetně možnosti doprodání výrobků uvedených na trh před účinností vyhlášky.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...