Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  REFERENDUM

  Valachová: Referendum mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem, čeká nás pat?

  12.07.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Není žádným tajemstvím, že v Poslanecké sněmovně vládne výrazně jiná nálada pro zavedení celostátního referenda, nežli je tomu v Senátu. Je třeba hledat umírněnější cestu a najít shodu, říká Kateřina Valachová (ČSSD).

  Valachová lupa
  Referendum musí být v souladu s Ústavou, zdůrazňuje Kateřina Valachová | ČT

  Většina politických stran ve sněmovně zavedení možnosti přímého vyjádření lidí k různým otázkám podporovala ve volebních programech. Avšak zde shoda končí. „Třeba sociální demokracie referendum vždy podporovala a prosazovala. Systém, který prosazují některé jiné strany, však připomíná spíše než posílení vůle lidu naplnění líbivých programů a prosazování sobeckých partikulárních zájmů,“ konstatovala Valachová.

   

  Aktuální odborné i politické rozhovory směřují k úpravám zákona o celostátním referendu tak, aby je mohlo iniciovat 500 000 tisíc občanů. O ústavnosti otázky referenda by měl vždy rozhodovat Ústavní soud (a to až poté, co iniciátoři referenda posbírají prvních 50 000 podpisů). Referendum by bylo platné, když by položenou otázku schválila nadpoloviční většina hlasujících a tato většina současně představovala nejméně 25 procent ze všech oprávněných voličů. V celostátním referendu by se přitom nesmělo hlasovat o státním rozpočtu, o daních, ani o podstatných náležitostech Ústavy, dokonce ani o zákonech. Pro mezinárodní smlouvy by i nadále platila možnost hlasovat na základě zvláštního zákona o referendu podle čl. 10a Ústavy.  

  Pokud Senát poslanecký návrh referenda nepodpoří, čeká nás čistý pat nebo nekonečný ping – pong mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou, říká Kateřina Valachová.
   

   

  Referendum by nemohla vyvolat vláda. To je podstatné. Vláda by totiž vyvoláváním referend mohla zcela popřít zastupitelskou demokracii a nahradit ji přímou. „Proto by možnost vyvolání referenda podle návrhu změn příslušela Parlamentu (nadpoloviční většina poslanců a nadpoloviční většina přítomných senátorů). To by mohl být kompromis pro ANO, ČSSD, Piráty i další politické strany, ať již pro referendum plédují nebo by ho se zaťatými zuby ,strpěly´. Ostatně kompromis jde vstříc vládnímu návrhu minulé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kde jsme byli schválení referenda nejblíže,“ podotkla Valachová.

   

  Budoucích nejméně 120 hlasů poslankyň a poslanců musí zachovat zastupitelskou demokracii, a doplnit ji referendem v souladu s Ústavou. „Ostatně v roce 2018, v době 100. oslav založení republiky, by bylo nepatřičné bořit základy, na kterých naše vlast stojí. To by nás voličky a voliči nepochválili, to by byla oslava smutná,“ uvedla Valachová. Pro posílení přímého podílu lidí na věcech veřejných, avšak nikoliv boření Parlamentu a odpovědnosti zvolených zástupců lidu, tedy pro konzervativnější referendum, svědčí podle ní i dosavadní odmítavý postoj Senátu. „Pro uvedení referenda v život totiž potřebujeme obě komory, tedy samozřejmě i Senát,“ doplnila politička.

   

  Senát přitom nad referendem připravovaným sněmovnou neprojevuje žádné nadšení, říká Valachová. Sám dává přednost referendům, která by naopak mohla být i o zákonech, avšak vždy přísně následně schvalovaná Parlamentem. „S velkým zjednodušením lze říci, že zatímco sněmovna usiluje o shodu nad referendem ,východního střihu´, senát se dívá na západ. Pokud ale Senát poslanecký návrh referenda nepodpoří, čeká nás ovšem čistý pat nebo nekonečný ping – pong mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou,“ dodala Valachová.

   

  Nejrozumnější by proto byla podle Valachové umírněnější cesta sněmovny a další hledání shody se Senátem. „Pro naplnění Ústavy, určitě ne popření zastupitelské demokracie a parlamentarismu. Vyšší podíl lidí na přímém rozhodování o věcech veřejných není demokracii na škodu, právě naopak. Musíme ale říci jasné NE návrhům, které by mohly vnést chaos do základů našeho státu,“ uzavřela Valachová.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...