Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  MIGRANTI

  Zdechovský: Kdy se začnou trestat neziskovky spolupracující s pašeráky lidí?

  03.07.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Před mnoha měsíci se to bál kdokoliv vyslovit nahlas. Dnes už je celá řada přesvědčivých důkazů o tom, že některé z neziskových organizací, údajně zachraňující migranty ve Středozemním moři, jsou propojené s převaděči. Ke skandálnímu odhalení se ostře vyjádřil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

  Zdechovský lupa
  Tomáš Zdechovský na podivné praktiky neziskovek spojených s převaděči upozorňuje už dlouho | Archiv T. Zdechovského

  Tomáš Zdechovský připomněl, že už v roce 2015 získal od jednoho z italských policistů informace o tom, že se řada neziskovek spolupodílí na pašování lidí do Evropy. I když se mu to tehdy zdálo neskutečně absurdní, přesto tenkrát poskytl rozhovor Lidovým novinám, kde to zmínil. Reakce novinářů i části veřejnosti byla velmi negativní. „I v České republice se hromadně věřilo tomu, že všichni jsou uprchlíci, lodě neziskovek jen pomáhají zachraňovat lidi před utonutím a zastávají tak humanitární práci, na kterou jak státy, tak EU neměla okamžitě dostatek finančních a personálních prostředků,“ konstatoval Zdechovský.​

   

  Nicméně s opakovaným ježděním po uprchlických táborech a zařízeních se lidovecký europoslanec stále více dostával k informacím od Frontexu, Europolu, agentury pro migraci EASO i od bezpečnostních služeb, které jeho původní zjištění potvrzovaly. „Řada neziskovek působila jako prostředníci pro převoz lidí z Libye do Evropy a následně pomáhaly lidem prodlužovat azylové řízení tak, aby se jejich vyhoštění stalo téměř nemožné,“ podotkl Zdechovský.​

   

  A najednou se situace změnila, i důkazů je více jak dost. V létě roku 2017 například Zdechovský informoval o tom, jak Italské tajné služby pod skrytou identitou infiltrovaly lodě neziskových organizací a několik měsíců trpělivě sbíraly informace. To, co se od podzimu 2015 ukazovalo jako stále více pravděpodobné na základě výslechů migrantů, se najednou začalo natvrdo potvrzovat. Německé neziskovky byly v kontaktu s převaděči a domlouvaly se na předání migrantů. Tím se byznys migrantů výrazně zjednodušil.  

  Italské úřady by měly přestat hrát mrtvého brouka a začít neziskovkám propojeným s převaděči zabavovat lodě a důsledně trestat jejich posádku, říká Tomáš Zdechovský.
   

   

  O tom, že si neziskovky jezdily pro migranty přímo k libyjským a tuniským břehům, svědčí i záznamy o záchranných akcích ve Středozemním moři, kdy každá loď má podobně jako letadlo sledovací zařízení a její pohyb jde proto i zpětně zmonitorovat. Zatímco v letech 2015 záchranné akce u libyjských břehů byly spíše výjimkou, v roce 2017 to byla zcela běžná praxe. Lodě neziskovek přesně věděly, kudy pojedou gumové čluny s migranty. Ty pak naložily a odvezly do sicilského Pozzalla nebo do jiného přístavu na Sicílii. ​

   

  Od května 2017, kdy se libyjská pobřežní stráž snaží intenzivně bojovat s převaděči, zaznamenala podle představitelů tamní vlády několik desítek ilegálních vstupů lodí neziskovek do svých teritoriálních vod. Neziskovky také v několika případech odmítly uposlechnout výzvu libyjské pobřežní stráže k tomu, aby zastavily a předaly migranty na jejich lodě a vrátily je zpět. Některé neziskovky jednoduše odmítají až jakoukoliv spolupráci s Libyí a dále si samy systematicky jezdí pro migranty k jejím břehům.

   

  „Jak se celou dobu snažím zdůraznit, ne všechny neziskovky působící ve Středozemním moři se chovají diplomaticky řečeno neeticky. Část neziskových organizací odmítla již v létě 2017 jezdit tzv. na jistotu, kdy čekají na místě nedaleko pobřeží s tím, že většinou v nočních hodinách k nim doplouvají gumové čluny s migranty,“ poznamenal Zdechovský. Tzv. záchranné akce se totiž zúžily na převoz lidí od libyjských hranic do Itálie, což většina z organizací odmítla. I proto nový ministr vnitra Itálie Salvini opakovaně deklaroval tvrdý postup proti „neziskovkám“, které pouze dováží migranty.

   

  A ačkoliv je problematických jen několik neziskovek a panuje povědomost o konkrétních jménech, ještě stále Italové nenašli dostatek odvahy podat obvinění. „Strach z toho, že Italové budou některými fanatiky obviněni z nelidských metod a budou se používat demagogie, jak si Salvini přeje mrtvé lidi a jejich týrání v Libyi, je hodně silný a jen se tak prodlužuje fáze sbírání důkazů,“ upřesnil europoslanec. Osobně je podle svých slov přesvědčen, že existuje dostatek důkazů o tom, že některé neziskovky dováží migranty do Evropy a podílejí se tak na pašeráctví. „Podle mě by už italské úřady měly přestat hrát mrtvého brouka a začít těmto rádoby neziskovkám zabavovat lodě a důsledně trestat jejich posádku,“ doplnil Zdechovský.

   

  To, že dnes pašeráci stále více posílají na moře vedle mužů také ženy a děti, je totiž z velké části jejich vina, tvrdí Zdechovský. „Soucit s migranty (devět z deseti azyl nikdy nedostane) začíná opadat. Proto opět zneužívají situace a nutí na lodě nastupovat těhotné ženy a děti. A proto je potřeba tento hnusný byznys s lidmi co nejdříve zastavit a začít vyřizovat žádosti o azyl už v Libyi,“ uzavřel europoslanec.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...