Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST

  Štětina: Je čas posílit kybernetické kapacity EU

  21.06.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Europoslanci přijali rezoluci, ve které volají po zajištění větší bezpečnosti kybernetického prostoru a s ní spojenými dopady na obranyschopnost EU. Poslanci vítají iniciativu Evropské komise týkající se kybernetické bezpečnosti na podporu kybernetické odolnosti, odrazování a obrany EU. Europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) v souvislosti s kybernetickou bezpečností upozornil na jedno velké riziko.

  Štětina Jaromír lupa
  Kybernetickou bezpečnost považuje Jaromír Štětina za důležitou | Archiv

  Varšavská deklarace ze summitu NATO konaného v roce 2016 uznala kyberprostor jako operační okruh, ve kterém se musí NATO bránit tak účinně jako se brání ve vzduchu, na zemi a na moři. Doba hybridních útoků mění zažitá schémata a obranyschopnost zemí EU se těmto novým schématům musí přizpůsobit.  

  Musíme se připravit na různé scénáře kybernetického útoku. Tyto činnosti ohrožují naši bezpečnost, veřejný pořádek, ale i demokracii, říká Jaromír Štětina.
   

   

  Kybernetický prostor nezná podle Štětiny hranice. Nepřátelské útoky mohou být podle něj politické, bezpečnostní nebo ekonomické. Jedná se o útoky na životně důležitou infrastrukturu, kybernetickou špionáž, hromadné sledování občanů EU, dezinformační kampaně, šíření škodlivého softwaru, omezování přístupu k internetu a fungování systému IT. „Původci útoků  jsou nejrůznější státy - Rusko, Čína a Severní Korea i nestátní aktéři včetně organizovaných zločineckých skupin,“ řekl na plénu europoslanec Štětina, který je místopředsedou parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost (SEDE).

   

  Spolupráce členských států se musí zlepšit a koordinovat, neboť velké riziko zde představuje roztříštěnost strategie a kapacit EU v oblasti obrany, varuje Štětina. Tato nejednota cizím zpravodajským agenturám umožňuje využívat bezpečnostních slabin ochrany systémů a sítí, říká europoslanec. „Velkou hrozbu představuje i kybernetická trestná činnost a terorismus. Obrana by se měla týkat ochrany kritické infrastruktury, výzkumu, vývoje a řady dalších oblastí. Musíme se připravit na různé scénáře kybernetického útoku. Tyto činnosti ohrožují nejenom naši bezpečnost a veřejný pořádek, ale i demokracii a naši strategickou autonomii. Odpovědí na závažné incidenty by měla být vždy společná reakce EU, včetně restriktivních opatření,“ dodal Štětina.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...