Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  STÁTNÍ ROZPOČET

  Ferjenčík: Není důležité, kolik peněz napíše vláda na papír, ale kolik skutečně investuje

  20.06.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Piráti dlouhodobě prosazují myšlenku vyrovnaného rozpočtu. K ní se donedávna hlásil i premiér Andrej Babiš. Jenže i když jsou předpokládané příjmy státního rozpočtu o 100 miliard korun vyšší než v loňském roce, zůstává plánovaný deficit stejný. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Pirát) se k tomu staví velmi kriticky.

  Mikuláš Ferjenčík. lupa
  Státní rozpočet kritizuje řada politiků, včetně Mikuláše Ferjenčíka | Piráti

  Andrej Babiš (ANO) počítá i se zapojením 20 miliard korun ze zisků státních firem, kvůli čemuž bude muset změnit zákon. "To znamená, že výsledný deficit nyní odpovídá 70 miliardám korun, pokud bychom jej hodnotili dle loňských kritérií," poznamenal Ferjenčík.  

  Skutečným problémem je realizování investic, nikoliv rozpočtování peněz na investice, říká Mikuláš Ferjenčík.

   

  Andrej Babiš vždy zdůrazňuje nutnost investovat. Podstatou financování však podle Ferjenčíka není napsat vysokou částku na papír, ale umět tyto zdroje skutečně využít. "Tímto problémem se potýkal v loňském roce například Státní fond dopravní infrastruktury, který v roce 2017 místo původních 26 miliard na stavbu dálnic investoval jen 18,5 miliardy korun. Skutečným problémem je realizování investic, nikoliv rozpočtování peněz na investice," podotkl pirátský poslanec.

   

  Státní rozpočet rozhořčil i ostatní politiky, například šéfa ODS Petra Fialu. "Je těžko uvěřitelné, že při současných výborných ekonomických podmínkách připravila vláda premiéra Babiše rozpočet se schodkem 50 miliard. Ale vlastně se tomu nelze divit. Andrej Babiš nedokáže už osm měsíců sestavit vládu s důvěrou - a jeho vláda bez důvěry nedokáže připravit rozumný rozpočet," komentoval situaci Fiala.

   

  Takto připravený rozpočet podle něj ukazuje neodpovědnost současné vlády, na kterou doplatí v budoucnosti všichni občané. "Pro ČR je jediné štěstí, že tato vláda vládne v dobách ekonomického růstu. Rozhazují tam, kde nemají a nešetří tam, kde by měli. Místo snižování daní a výrazných investic do infrastruktury a do vzdělání jezdí po zemi a slibují nesplnitelné. Rozpočet ale ukazuje, že nemají skutečné priority a nemají žádný program, který by České republice zajistil dobrou budoucnost," uzavřel Fiala.

   

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...