Pondělí 20. srpna 2018
svátek má Bernard, zítra Johana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  CZEXIT

  Kolovratník: Na CZexit doplatí ti nejchudší!

  28.05.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Evropská unie musí čelit zřejmě největším problémům za dobu své existence. Na straně jedné je celá řada aktuálně palčivých problémů, které vyvolávají rozporuplné emoce po celém kontinentu. Právě tyto problémy jsou úrodnou půdou pro populisty nabízející laciná řešení a líbivá hesla, říká poslanec Martin Kolovratník (ANO).

  Kolovratník lupa
  Martin Kolovratník se domnívá, že výhody členství v EU převyšují nad nevýhodami | Archiv M. Kolovratníka

  Čím dál častěji jsme v Česku svědky volání po vystoupení z Evropské unie. Nic ale není černobílé, domnívá se Kolovratník. "Tvrdím, že pokud říkáme A, tak bychom měli dodat i B. Na CZexit doplatíme všichni, ale nejvíce právě ti, kdo po něm volají," konstatoval poslanec za hnutí ANO.  

  Odchod z EU bychom ekonomicky přežili, ale platí, že v každém scénáři, ať už by to byla přátelská odluka, nebo tvrdý CZexit, bychom výrazně zchudli, říká Martin Kolovratník.
   

   

  O problémech se má mluvit a diskutovat, prohlásil Kolovratník. "Jenom tak totiž můžeme společně překonat rozdělení naší společnosti a začít ji konečně spojovat. Nedávno jsem se proto zúčastnil i debaty na naší pardubické univerzitě, kde jsme diskutovali s politology a europoslanci o (ne)výhodách Evropské unie. A rád bych se proto podělil o svůj pohled na naše členství," podotkl Kolovratník. Pokud prý v sobě lidé seberou dostatek kuráže a rozhodnou se zavítat do diskuzí nebo nějakého fóra, dozví se, že za 101 % našich problémů může Evropská unie, tvrdí Kolovratník. "Nezaujatý člověk by si podle názorů některých lidí mohl myslet, že Česko je na pokraji ekonomické a sociální katastrofy. Někdy je to doslova Armagedon. Tak to ale přeci není. Jsme šestou nejbezpečnější zemí světa, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a ekonomice se daří. A bezesporu má na této skutečnosti významný vliv Evropská unie," je přesvědčen poslanec.

   

  Rozhodně podle svých slov netvrdí, že EU je bezproblémový projekt, který má pouze a jen přínosy. "Nemá. Je spousta věcí a oblastí, do kterých Unie zasahuje zbytečně a snaží se je spoutat nesmyslnou byrokracií. Chápu, že to lidi štve. Bohužel mám ale pocit, že se k nám občanům někdy dostávají pouze negativní informace o Unii. Je to škoda a zbytečně nás to svazuje. Možná kdyby to bylo jinak, mohli bychom z členství v Unii těžit mnohem více než nyní," prohlásil Kolovratník. Tvrdí, že klady a přínosy tohoto společného projektu pro nás jednoznačně převyšují nad jeho zápory. Nesmíme prý zapomínat, že Evropa jsme i my a je jen na nás, jakou si ji uděláme. "A rozhodně platí, že ne za všechno může tolik ,oblíbený´ Brusel. Nezapomínejme totiž na to, že i my se podílíme na činnosti EU. Co si tedy vyjednáme, to máme. Bohužel to, že nás v Evropě zastupovali v minulosti politici, o kterých se veřejně vědělo, že neumí příliš anglicky a s ostatními zástupci se osobně nedomluví, je věc druhá," uvedl Kolovratník.

   

  Osobně nemá poslanec za ANO moc rád všechny ty katastrofické scénáře ve stylu ekonomických apokalyps nebo temna české ekonomiky. Odchod z EU bychom podle něj ekonomicky přežili, ale platí, že v každém scénáři, ať už by to byla přátelská odluka, nebo tvrdý CZexit, bychom výrazně zchudli, domnívá se politik. "Dramaticky bychom si zkomplikovali to, o co se všichni snažíme od devadesátých let - dohánění vyspělých západoevropských států. Podle mě bychom měli přestat ztrácet čas diskusemi o CZexitu a měli bychom společně začít řešit problémy, které je nutné odstranit. Ať už je to naše ,levná ekonomika´ a levná práce, situace v sociálně vyloučených regionech nebo exekuce," sdělil Kolovratník.

   

  A i když během debaty na univerzitě se spoustou věcí s diskutujícími kolegy nesouhlasil, na jednom se údajně všichni shodli. "Bylo to rozhodně zajímavé. Neměli bychom hrozit naším odchodem. Naopak. Členství v Unii musíme brát jako výzvu a postavit se k ní čelem. Musíme být aktivní a prosazovat české zájmy. Jenom tak můžeme obstát v silné Evropě a uspět v globálním měřítku. Vždyť pro příklad nemusíme chodit daleko. Inspirujme se naším západním sousedem – Německem," uzavřel Kolovratník.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...