Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  KDU-ČSL MÁ ŘEŠENÍ?

  Sehnat vlastní bydlení je stále složitější

  26.05.2018 15:00 / politika google+ twitter facebook

  Situace s bydlením je kritická, zejména ve velkých městech jako je Praha, Brno a Ostrava jsou už nyní pro většinu obyvatel byty cenově nedosažitelné. Dostupné bydlení spočívá ve vytvoření nabídky všeobecně dostupných bytů vybudovaných z nepotřebného majetku státu, krajů a měst, tvrdí KDU-ČSL.

  Byty lupa
  Situace na trhu s nemovitostmi se bude zhoršovat | Archiv

  Nevyužívané nemovitosti z majetku státu, krajů a měst, končí podle KDU-ČSL mnohdy v prodeji a naplno je na místo původního vlastníka využije někdo jiný. „Ubytovací potenciál" těchto nemovitostí (například obecních domů, starých továren nebo tzv. brownfieldů) je tak nulový. Developeři je často odkoupí za pár korun a vytvoří předražené byty. Proto se pro většinu obyvatel stává nové i nájemní bydlení nedostupným. KDU-ČSL proto přichází s projektem  "Dostupného bydlení".  

  Ceny bytů v Česku vzrostly za poslední čtyři roky v průměru o více než čtyřicet procent a trend stále pokračuje. Odborníci se shodují, že bude ještě dráž
   

   "Projekt je možné realizovat v horizontu jednoho roku - proto je také návrh rychlým řešením pro aktuálně neúnosnou situaci na realitním trhu. Není třeba přijímat nové zákony. Stačí, pokud bude vyjednán a schválen úvěr pro ČR u Evropské investiční banky," tvrdí zástupce KDU-ČSL s tím, že Česko pak peníze přes Státní fond rozvoje bydlení poskytne městům. Ty tento úvěr budou splácet příjmy z nájmu. Na konci nebudou dluhy, ale vybudované byty, které zůstanou ve vlastnictví obcí a měst.


  Z pohledu legislativy je projekt postaven tak, že může fungovat na současných platných zákonech. Financování by mělo dvě úrovně. "Za prvé jde o vyjednání úvěru u Evropské investiční banky s extrémně dlouhou fixací a velmi nízkým úrokem. My už jsme zjišťovali, jaké by byly možnosti, a máme předjednaný úrok 1,15% s fixací na 20 let. Zároveň je nutné dát dohromady majetek, který by se mohl při výstavbě bytů využít - tedy vybydlené domy, tzv. brownfieldy, nebo třeba staré továrny," upřesňuje mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová.


  "Nepotěšíme tím jedině developery a realitní makléře, kteří jsou zvyklí na vysoké marže za prodej bytů nebo extrémně vysoké nájmy. A také banky. Jinak ale stát zhodnotí nepotřebný majetek, zaměstná stavební firmy, vybere víc na DPH. A hlavně - rodiny, mladí lidé i senioři budou mít kde bydlet a zaplatí třeba o celou třetinu méně na výdajích. Je to nejrychlejší možný projekt, kterým se dá řešit problematika nedostupného bydlení," dodává.


  Nyní chtějí křesťanští demokraté jednat o svém návrhu s vládou. Současný trh s bydlením ovlivňují zásadně dvě populační vlny. Jednak poválečný babyboom, během něhož se narodily dva miliony dětí, a pak 1,75 milionu jejich potomků zhruba ze sedmdesátých let, nazývaných Husákovy děti. U první skupiny se významně prodloužil věk dožití a u druhé se prodloužila doba, kdy zakládaly nebo zakládají rodiny. Navíc byly historicky nejnižší úrokové sazby hypoték a také nízká nezaměstnanost. Díky tomu si hodně lidí trouflo na hypotéku i koupi vlastního bydlení.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...