Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  LESY ČR

  Vrecionová: Odvolání ředitele Lesů ČR ministrem v demisi je nestandardní

  15.05.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Daniela Szóráda. Důvodem je zhoršení kůrovcové kalamity v posledních letech. Příroda prý nepočká, odůvodnil Milek svůj krok. Expertka pro zemědělství a venkov Veronika Vrecionová (ODS) ale s odvoláním ředitele Lesů ČR nesouhlasí. Viníkem kůrovcové kalamity je podle ní někdo úplně jiný.

  Vrecionová lupa
  Veronika Vrecionová vnímá odvolání ředitele Lesů ČR jako populistický krok | Internet

  Odvolání ředitele Lesů ČR je podle Vrecionové krajně nestandardní a důvody jeho odvolání považuje za zástupné. „Je navíc krajně nevhodné, když k tomuto kroku přistoupil ministr zemědělství, který je s celou vládou v demisi a ve své funkci pravděpodobně již nebude pokračovat. Odvolání generálního ředitele Lesů ČR je alibistickým a pro veřejnost populistickým krokem Ministerstva zemědělství," prohlásila Vrecionová.  

  Odvolání generálního ředitele Lesů ČR je alibistickým a pro veřejnost populistickým krokem Ministerstva zemědělství, říká Veronika Vrecionová.
   

   

  Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo Ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku Lesy České republiky a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR, je přesvědčena občanskodemokratická politička. „Na zhoršující se stav lesních porostů v naší zemi upozorňují odborníci Ministerstva zemědělství již řadu let, ministerstvo samo mělo a má k dispozici množství potřebných údajů k přijetí potřebných opatření. Resort ale dlouhodobě nutné změny prostřednictvím lesnické legislativy neřešil, a to ani v posledních letech, kdy se stav lesů zhoršoval rychleji," konstatovala Vrecionová.

   

  Jednou z příčin současného stavu je podle ní přístup resortu k lesnickému podnikání, především pak při zpracování dřeva, v němž hrají stále významnější roli velcí průmysloví zpracovatelé na úkor místních lokálních pil, které by byly schopné operativněji zajistit prevenci rizik kůrovce díky znalosti místní situace. „Malí a střední zpracovatelé dřeva jsou však, stejně jako malí a střední podnikatelé v zemědělství, zahlceni nadměrnou byrokracií, což mimo jiné vede k úbytku takových podniků, vylidňování venkova a poklesu pracovních příležitostí v lokalitách, v nichž není kromě těžby a zpracování dřeva příliš jiných možností. Jedním z důsledků je však také zhoršující se stav lesů v naší zemi," uzavřela Vrecionová.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...