Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PADAJÍ HLAVY

  Zemanovu prostořekost o novičoku odnesl ředitel VVÚ Bohuslav Šafář

  15.05.2018 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Ředitel Vojenského výzkumného ústavu Bohuslav Šafář doplatil na prostořekost Miloše Zemana. Prezident se totiž odvolával na jeho výroky o novičoku. Kvůli tomu jej ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) odvolala.

  Karla Šlechtová lupa
  Karla Šlechtová se s ředitelem VVÚ nemazlila a rovnou jej vyrazila. | ČT

  Šlechtová důvody odvolání neuvedla a nesdělila je ani Šafářovi. Odvolaný ředitel své uvolnění z postu nechtěl komentovat. "Paní ministryně jako zakladatelka našeho podniku má právo odvolávat ředitele. Svého práva využila, více vám k tomu nemůžu říct," řekl pro média. Na místo ředitele bude vypsáno výběrové řízení. 

  Citoval jsem pana – tuším, že se jmenuje Šafář – což je ředitel Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ), který – tuším, že v únoru – publikoval zprávu o výrobě novičoku.
   

  A proč si Bohuslav Šafář „vytáhl“ černého Petra? V okamžiku, kdy Moskva letos v březnu označila Česko za možného původce novičoku, uvedl Šafář, že v Česku se otravné látky vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav. Podle tehdejšího Šafářova vyjádření nejde o výrobu, ale spíš "laboratorní přípravu malého množství" kvůli otestování jejich vlastností.


  Právě toto vyjádření vzal za bernou minci prezident. A kvůli této informaci vynesl na veřejnost své prohlášení, v Česku se novičok vyráběl. „Citoval jsem pana – tuším, že se jmenuje Šafář – což je ředitel Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ), který – tuším, že v únoru – publikoval zprávu o výrobě novičoku,” poznamenal před několika dny Zeman, když reagoval na prohlášení Parlamentu, že se v republice látlka nevyráběla.


  Tímto byl zřejmě ortel nad ředitelem VVÚ podepsaný. Premiér Andrej Babiš totiž označil Šafářův výrok za „nešťastný” a ministryně obrany jej následně odvolala z funkce.


  Kompetentní zástupci Armády ČR konstatovali, že novičok se analyzoval během mikrosyntézy, která podle zákona není považována za výrobu. Po analýze byla látka zničena.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...