Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KOALICE

  Vláda je konečně hotová - a ne každému se to líbí

  12.05.2018 13:00 / politika google+ twitter facebook

  ANO schválilo koaliční dohodu s ČSSD. Půl roku po volbách do Sněmovny tak může vzniknout vláda s důvěrou většiny poslanců. Když vláda neprojde v referendu ČSSD, bude chtít šéf ANO Andrej Babiš dohodu o předčasných volbách.

  Hamáček lupa
  U voličů se nyní ČSSD vůbec nedaří. Pomůže jim účast ve vládě? | ČT

  Koalici ANO s ČSSD mají tolerovat komunisté a vláda se má opírat o 108 poslanců. „Jsem rád, že jsme to nějak dojednali. Koaliční smlouvaje důležitá, ale ještě důležitější je, aby to fungovalo lépe než za té první koaliční vlády,“ komentoval Babiš.  

  Vstup do vlády si ČSSD odhlasovala ve vnitrostranickém referendu
   

  Je to všechno o lidech,“ dodal. Když jednání s ČSSD o vládě nedopadne dobře, jednou z možností podle Babiše je, že se zkusí domluvit s ostatními stranami na předčasných volbách. Podle něj by se mohly konat spolu s volbami do Evropského parlamentu na jaře příštího roku.

   

  Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset členů vlády, ČSSD pět. V zásadních otázkách by se nemohly strany navzájem přehlasovat. Koaliční smlouva obsahuje i ustanovení, že v případě demise všech ministrů ČSSD musí podat demisi i premiér a s ním celá vláda.  V případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, pokud dotyčný z kabinetu sám neodejde v „přiměřené době“. Ustanovení prosadila do dokumentu ČSSD kvůli Andreji Babišovi, který je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.

   

  Babiš ale zároveň přiznal, že dohoda s komunisty ještě není hotová. V nynějším návrhu mu vadí požadavek KSČM na to, aby mohla ovlivňovat nominace do vedení státních firem. 

  redakce | bleskove.cz

  Témata: ANO , Andrej Babiš, ČSSD
  Komentáře ke článku
  loading...