Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ŽALOBNÍČCI NEUSPĚLI

  Papež František vzkazuje Dukovi: Pokračujte ve svém úřadu

  10.05.2018 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Kardinál Dominik Duka zůstává ve své funkci primase českého. Papež František odpověděl na Dukův rezignační dopis jednoznačně, aby pokračoval ve svém úřadu dokud nebude stanoveno jinak.

  Duka kardinál lupa
  Dominik Duka zůstává primasem českým | Archiv

  „Z pověření Kongregace pro biskupy je mi ctí Vám oznámit, že Svatý otec přijal Vaši rezignaci na úřad pražského arcibiskupa a vyzývá Vás, abyste pokračoval ve svém úřadu ‚donec aliter provideatur‘ (dokud nebude stanoveno jinak),“ stojí v dopise z Vatikánu. 

  Je neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka
   

  Český kardinál poslal svému představenému do Vatikánu rezignační dopis v den svých 75. narozenin, tedy jak mu ukládá kánonické právo. Přestože se nepředpokládalo, že by mu úřad papež odňal, část českých katolíků v to pevně doufala.


  Letos v únoru si skupina věřících společně s několika kněžími papeži Františkovi na svého kardinála písemně stěžovala. „Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi,“ stálo také v dopise.

   

  Stěžovatelé ovšem strhli lavinu solidarity s primasem českým. Například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský na jeho podporu rozjel na internetu petici.


  Prezident Miloš Zeman poslal dokonce do Vatikánu vlastní dopis. „Vaše Svatosti, kardinál Duka, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, svou činností nejen důstojně naplňuje odkaz a poslání katolické církve, ale je též neúnavným šiřitelem hodnot, které jsou v české společnosti neoddělitelně spojovány s obrazem čestného a morálně pevného člověka,“ napsal papeži Zeman.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...