Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ŽEHLÍ ZEMANOVU PROSTOŘEKOST

  Babiš hlásí: Novičok se u nás nevyráběl. Zeman to jen nepochopil

  08.05.2018 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Až k smíchu je nyní situace kolem vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který se před několika dny nechal slyšet, že se v Česku vyráběl jed novičok, který téměř zabil v Brtiánii bývalého ruského agenta Skripala a jeho dceru. Jeho slova omlouvají zpravodajci i premiér Andrej Babiš. Prezident prý pouze zprávu tajných služeb nepochopil.

  Ovčáček Zeman lupa
  Jiří Ovčáček se snaží zmírnit vyjádření Miloše Zemana o českém novičoku. | Archiv

  „Novičok se u nás nevyráběl, Zeman to jen nepochopil,“ žehlí průšvih Miloše Zemana premiér v demisi Andrej Babiš. Po pondělním jednání se zástupci Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství uvedl, že v České republice nebyla vyvíjena ani skladována látka typu novičok. 

  "Prohlášení není v rozporu se slovy pana prezidenta."
   

  Čtvrteční vyjádření prezidenta, že Česko je zemí, kde se jed vyráběl, vehnala vodu na mlýn ruské protievropské propagandy. Nicméně českým zpravodajcům kvůli tomu ztuhl úsměv na rtech. A všichni se snaží Zemanovu prostořekost takzvaně uvést na pravou míru.


  Podle Úřadu vlády prý došlo k nepochopení a různému vnímání termínů výroba a testování. „Ve vyjádření prezidenta se zřejmě jedná o rozdílné vnímání slov výroba a testování, kdy má prezident pravdu v tom, že zákon č. 19 z roku 1997 Sb. označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není,“ píše se ve vyjádření na stránkách Úřadu vlády.

   

  Slova svého šéfa se na twitteru snaží „polidštit“ také jeho mluvčí Jiří Ovčáček, když zmírňuje dopad vyjádření premiéra. „Prohlášení, které není v rozporu se slovy pana prezidenta. Nemáme se za co stydět. Naše protichemická jednotka a výzkumníci jsou skvělí!,“ píše doslova a hýří v odpovědích pod prohlášením optimismem.

   

  Jak píše server Novinky.cz byla v ČR loni testována látka typu Novičok A-230 v rámci programu na ochranu před zbraněmi hromadného ničení. Vědci proto provedli v prvním kroku mikrosyntézu látky Novičok A-230, aniž by byla samotná látka izolována. „Tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj,” připomněla vláda s tím, že výsledný produkt byl zničen.


  Látka A-230 je co do chemického složení zcela odlišná od látky A-234, která byla ve Velké Británii použita k otravě Sergeje Skripala a jeho dcery. Rusko, které je z otravy obviňováno, přitom neváhalo Zemanova nedávná slova promptně využít ve svůj prospěch.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...