Pátek 17. srpna 2018
svátek má Petra, zítra Helena

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VYJEDNÁVÁNÍ

  Dohoda ANO s ČSSD má stále mnoho trhlin

  01.05.2018 14:00 / politika google+ twitter facebook

  ČSSD by se podle svého místopředsedy Jaroslava Foldyny měla dohodnout s komunisty na pojistce, která by zabránila hrozbě, že by ji v případné koaliční vládě ANO obcházelo za podpory hlasů SPD. Foldyna to uvedl v Interview ČT24.

  Foldyna lupa
  Foldyna varuje před bezmyšlenkovitostí | Česká televize

  "Pokud se ČSSD nakonec rozhodne vstoupit do koaliční vlády s ANO podporované hlasy KSČM, měla by se zabezpečit na dvou frontách proti tomu, aby ji ANO ignorovalo a prohlasovávalo své vlastní návrhy s pomocí SPD," řekl v České televizi Jaroslav Foldyna.  

  K mnoha problémům se lidé staví bezmyšlenkovitě
   

  Za prvé by sociální demokraté měli vyjednat nějakou pojistku přímo s ANO, o což se právě snaží. Foldyna navrhuje i druhou pojistku: „Vyjednal bych určité principy společných postojů i s klubem KSČM.“ ČSSD se s komunisty podle Foldyny na lecčem shodne. „V postoji k válce v Sýrii s komunisty souzním,“ uvedl místopředseda strany příklad. Ještě v souvislosti s boji na Ukrajině dodal: „Mám zásadní problém, jak bezmyšlenkovitě se k těmto problémům stavíme.

   

  Naopak s SPD se sociální demokraté podle Foldyny rozcházejí především v názoru na setrvání Česka v Evropské unii. „Jsem kritik současné politiky EU, ale nechtěl bych ji opustit, tam je zásadní rozdíl, tam jsme úplně jinde.“ Vadí mu také některá vyjádření zastupitelů SPD týkající se koncentračního tábora pro Romy v Letech, která považuje za neadekvátní. 

  Na krajské úrovni však Foldyna s SPD problém nemá. V jeho domovském Ústeckém kraji s ní a s komunisty sociální demokraté dokonce vládnou. „Na zřizování středních škol nebo podpoře výuky některých oborů se úplně v klidu a krásně shodneme jak s KSČM tak s SPD, ale také s ANO,“ komentoval v České televizi Foldyna.

  V ČSSD se objevil návrh, že by strana měla požadovat odvolání členů SPD z vedení sněmovny. Návrh předpokládá, že tím by si ANO stranu Tomia Okamury znepřátelilo a nemohlo se na ni už spoléhat při hlasování o návrzích, s nimiž by ČSSD měla problém. Foldynovi se ale tento návrh nelíbí; argumentuje tím, že se dolní komora sestavila podle poměrného zastoupení odpovídajícího výsledkům voleb.

  Podle Foldyny je celý návrh výsledkem snahy blíže nespecifikovaných „demokratů“ o zvrácení výsledků voleb. „Demokraté by chtěli volby, ale když ty volby nevyjdou podle toho, jak oni si přejí, tak řeknou studentům, že je potřeba to přetočit a převrátit. To mi připadá trochu komické.“


  Rozhodnutí, zda by ČSSD měla vstoupit do vlády, záleží podle Foldyny především na podmínkách její účasti. Působení strany v opozici si dovede představit a bylo by to podle něj zajímavé, protože by ČSSD byla zřejmě jedinou opozicí držící levicové pozice. Současně ale pro Českou televizi řekl: „Každá strana kandiduje s tím, že chce prosazovat svůj program“ a dodal, že pokud by ČSSD získala pět ministrů, mohla by ho prosazovat lépe než z opozičních lavic.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: ČSSD, KSČM, nová vláda
  Komentáře ke článku
  loading...