Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VOLBY

  ANO má další šanci na úspěch

  25.04.2018 14:00 / politika google+ twitter facebook

  Hnutí ANO má před podzimními komunálními volbami slušný náskok v řadě velkých měst. Vypovídá o tom exkluzivní průzkum pro Blesk Zprávy, který připravila agentura Phoenix Research. Při měření ve vybraných městech ANO vyhrálo všude – od Prahy po Ostravu.

  Babiš s Monikou Babišovou. lupa
  Babiš je mezi voliči stále velmi oblíbený | Showpix

  Komunální volby budou v říjnu. Volby do zastupitelstev obcí se naposledy konaly 10. a 11. října 2014. Nejvíce hlasů v nich celkově dostalo napříč všemi zastupitelstvy již tehdy hnutí ANO (14,59 %), za ním zůstala ČSSD (12,65 %) a třetí Sdružení nezávislých kandidátů – tedy všechna místní sdružení v souhrnu (11,67 %), která si také připsala suverénně nejvíce zastupitelů. Situace na zastupitelstvech se ale může proměnit ve prospěch hnutí ANO.  

  Lidé obvykle volí ne podle programů stran, ale podle jejich lídrů
   

  „Ono se ukazuje, že zatím má Andrej Babiš a tím i celé hnutí ANO podmíněnou důvěru. Že stále ještě veřejnost je ochotna tolerovat Andreje Babiše, pokud dotáhne vládu a pokud dotáhne sliby a témata, se kterými přišel. Funguje tady klasický model, že lidé se zatím rozhodují spíše podle celostátní preference a že si zatím ty komunální volby ještě tak nepřipouští a ještě si ani neuvědomují osobnosti, které budou kandidovat,“ řekl Blesk Zprávám politolog Jan Kubáček.

   

  Podle politologů se voliči obvykle rozhodují podle osobností a jejich charismatu. V průzkumu se tak dobře umístilo také SPD. „I tady se ukazuje, že lidé zatím opravdu sledují charismatičnost celostátních volebních lídrů, ale také míru protestu. Celá řada veřejnosti je lidově řečeno nakvašená na politiky a zatím si to spojují s protestem – buď kultivovaným v podobě Andreje Babiše, a nebo opravdu naštvaným a to zatím zůstává na úrovni Tomia Okamury. Bude se to však hodně promítat i do místních protestních skupin, čekám, že na této vlně se ponesou Piráti či místní uskupení, kterým říkám hnutí ‚už dost‘,“ vysvětlil pro Blesk Zprávy politolog Kubáček.    

  redakce | bleskove.cz

  Témata: ANO , Andrej Babiš
  Komentáře ke článku
  loading...