Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  E-NESCHOPENKA

  V době internetu se stále příliš papíruje, zlobí se Piráti

  14.04.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  E-neschopenka přináší mnoho výhod. Umožňuje zaměstnanci jít po návštěvě doktora rovnou do domácí léčby, zaměstnavatel se obratem dozví o pracovní neschopnosti zaměstnance, lékařům i státním úřadům to usnadňuje administrativu a pojišťovna získává informace i možnosti kontroly od prvního dne nemoci. Přesto se zavedení e-neschopenky do praxe stále odkládá.

  Počítač lupa
  Lidé by měli méně běhat po úřadech - vše by se mohlo vyřizovat elektronicky | shutterstock

  Práce na e-neschopence uvízla na mrtvém bodě. Zahájení projektu se odkládá oproti původními návrhu minimálně na rok 2021. Na vině je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.  

  Nové ministerstvo projekt odložilo
    

  Nové vedení ministerstva přestalo pracovat na přípravách vedení minulého. Konkrétně nezadalo potřebné analýzy a neučinilo ani žádné kroky k tomu, aby se termín dokončení podařilo zvládnout. Piráti chtějí zavést e-neschopenku od počátku roku 2019 tak, jak určuje schválený zákon. Protahování tohoto projektu je pro nás nepřípustné, připravujeme proto interpelaci ministryně Jaroslavy Němcové. Požadujeme, aby nám ministryně vysvětlila, proč se celý projekt odkládá,” uvádí pirátský poslanec a předseda podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík.

   

  E-neschopenka přináší mnoho výhod. Umožňuje zaměstnanci jít po návštěvě doktora rovnou do domácí léčby, zaměstnavatel se obratem dozví o pracovní neschopnosti zaměstnance, lékařům i státním úřadům (zejména pak ČSSZ) to usnadňuje administrativu a pojišťovna získává informace i možnosti kontroly od prvního dne nemoci. Je to jedna z hlavních priorit Pirátů, tedy elektronizace státní správy. Více detailů je znázorněno v tomto videu.

   

  Jde o dobrovolnou, nepovinnou možnost, doplňující současné vystavování neschopenky v papírové podobě, která nyní k zaměstnavateli putuje poštou, anebo ji tam doručuje sám nemocný zaměstnanec. Legislativní podmínky pro e-neschopenku jsou nastaveny. Vše je připraveno k zavedení. Nevidíme důvod k obstrukcím, které se dějí na ministerstvu. Úřady mají obíhat data, ne lidé!” kritizuje situaci pirátská poslankyně Olga Richterová, která je zároveň členkou výborů pro sociální politiku i zdravotnictví.


  E-neschopenka je krásný příklad toho, jak by mohla fungovat digitalizace státu. Přináší benefity všem zúčastněným stranám, ulehčuje jim práci, šetří prostředky a energii a je nepovinná. Mrzí mě, že zrovna takový projekt, který mohl bez problémů od nové roku fungovat, je nyní odložen. Nekoresponduje to s prohlášením Babišovy vlády, která tvrdí, že digitalizace státu je její prioritou,” uzavírá Pirát Kolářík.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...