Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZKUSILI TO

  Stranické přeběhlictví Sněmovnu nezajímá. Komunisté s návrhem novely nepochodili

  12.04.2018 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Co tím sledují? Komunisté už poněkolikáté v posledních letech prosazují ústavní novelu, která by trestala stranické přeběhlictví zákonodárců ztrátou mandátu. Sněmovna návrh KSČM zamítla už v úvodním kole. Komunisté v novele navrhují rovněž zánik mandátu poslanců a senátorů při jejich pravomocném odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin.

  sněmovna lupa
  Komunisté chtějí trestat přeběhlé poslance k jiným stranám pravidelně. | ČT

  Komunisté jsou přesvědčeni, že tazvané přeběhlictví narušuje důvěru lidí v politiku i fungování ústavního systému. „Jde o "výpověď plné moci" kandidáta vůči voliči a o porušení závazku vůči politické straně nebo hnutí,“ zdůvodňují komunisté ve svém návrhu. 

  Je zbytečné se trápit touto ústavní změnou, která stejně nemá šanci projít.
   

  Poslanci KSČM se podobné změny snažili prosadit už několikrát. Vždy ale skončily hned v úvodu. Pouze jednou se dostaly do prvního čtení. Tentokrát Sněmovna podpořila návrh Marka Bendy z ODS, aby byla ústavní novela zamítnuta. "Je zbytečné se trápit touto ústavní změnou, která stejně nemá šanci projít," zdůvodnil Benda svůj návrh.


  Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka si zase myslí, že návrh na změnu ústavy není rozumný. „Poslanci mají volný mandát. Mají vykonávat mandát poslance v souladu se svým slibem, vědomím a svědomím. Nejsme vázáni příkazy,“ podotkl Chvojka. Podle lidovce Marka Výborného je návrh doslova v rozporu se základní listinou práv a svobod. Sněmovna komunistickou novelu zamítla 125 hlasy ze 151 přítomných členů.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...