Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VZÁJEMNÉ ÚTOKY

  USA a Rusko si vzájemně vyhrožují. Válka je opět blízko

  12.04.2018 16:00 / politika google+ twitter facebook

  Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy nadále roste. Rusové se cítí nevinní, přesto je Američané neustále z něčeho obviňují. "Nemáte proti nám žádné důkazy, jsou to jen domněnky," tvrdí ruští politici s tím, že USA stále vyvolávají válečné konflikty po celé Zemi.

  Trump lupa
  Trump zřejmě rád vyhrožuje | AP

  Blíží se válka? Politologové varují před napětím mezi Ruskem a Spojenými státy. Vinu vidí na obou stranách. "Vztahy mezi Ruskem a USA jsou nejhorší, jaké kdy byly,“ tweetoval prezident Donald Trump. K prudkému ochlazení došlo po prohlášení o americké vojenské odvetě v Sýrii za chemický útok na město Dúmá. Kreml varuje Spojené státy, že útok na Sýrii bude považovat za válečný zločin a sestřelí všechny vyslané americké rakety. Šéf Bílého domu obratem na Twitteru Rusům vzkázal, že rakety přijdou a aby se na ně připravili. Pentagon údajně zatím s vypálením raket váhá. Americký ministr obrany James Mattis chce nejen odvetu, ale i strategii pro Sýrii. Rusové chtějí do Dúmá vyslat vojenskou policii.  

  Střetu by se mělo zabránit. Moskva je připravena vyjednávat
    

  Rusové tvrdí, že chyba je na straně Spojených států, které se neúměrně vměšují do cizích zemí, vyvolávají války a obviňují Rusko z nesmyslných aktů. Vinu za útoky v Sýrii Rusko popírá. „Pokud Američané zaútočí, rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny,“ odvětili Rusové. Ruská armáda už v březnu oznámila, že zareaguje na jakýkoli americký útok na Sýrii a soustředí se na vypálené střely a zařízení použitá k jejich odpalu. "Střetu by se mělo zabránit. Moskva je připravena vyjednávat," dodávají ruští politici.

   

  Místopředseda branného výboru ruské Státní dumy Andrej Krasov řekl, že Rusko případný útok na Sýrii „nebude považovat jenom za agresi, ale za válečný zločin“. Kreml vyzval Bílý dům ke zdrženlivosti s vojenským útokem i na půdě Rady bezpečnosti OSN; ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že Washington ponese odpovědnost za „nelegální vojenské dobrodružství“.

   

  Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva doufá, že všechny strany „se vyhnout neospravedlnitelné akci, která by mohla destabilizovat situaci v regionu“. Peskov přiznal, že situace je mimořádně napjatá, a řekl, že Rusko stále podporuje „nezávislé a objektivní vyšetření“ událostí v Dúmě. Kreml trvá na tom, že "obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech". 

   

  Americký prezident Donald Trump nenechal ruské výhrůžky bez čekání a na Twitteru napsal: „Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ,chytré‘! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete (Bašára Asada – pozn. red.), který zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho.“

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...