Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  RUSKO A NATO

  Langšádlová: Rozšiřování Aliance ruskou agresi neospravedlňuje

  27.03.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Častým argumentem, proč dnes dělá Rusko agresivní zahraniční politiku, je tvrzení, že Rusku byl v 90. letech dán závazek, že se NATO nebude rozšiřovat. A když se rozšířilo, tak to Rusko opravňuje k expanzivnímu chování. S tím ale poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová zásadně nesouhlasí.

  Langšáldová lupa
  Podle Heleny Langšádlové obhajuje Rusko svou agresi nedodržením smyšlených slibů | Archiv TOP 09

  Jaká jsou fakta? Žádná smlouva ani jiný dokument v duchu závazku nerozšiřovat NATO nebyl v 90. letech ani nikdy později přijat. Příběh o tom, že nerozšiřování bylo Rusku slíbeno, se objevil v roce 2008, kdy bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov pro Daily Telegraph uvedl, že bylo údajně ze strany USA přislíbeno, že se NATO nebude rozšiřovat za hranice Německa.  

  Agresí i opakovaným narušováním vzdušného i námořního prostoru suverénních států Rusko přispívá k zvyšování napětí v Evropě, říká Helena Langšádlová.
   

   

  Podle Langšádlové je více než podivné, že s tímto tvrzením Michail Gorbačov přišel téměř 10 let od prvního velkého rozšíření NATO v roce 1999, a to o ČR, Maďarsko a Polsko. Ruská strana o tomto údajném závazku nehovořila ani před rozšířením v roce 2004, kdy do NATO vstoupily Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Michail Gorbačov to rovněž říkal v době, kdy Rusko porušilo mezinárodní právo obsazením Abcházie a Jižní Osetie, které jsou součástí svrchovaného státu Gruzie. "Od té doby Rusko tento mýtus šíří kdykoliv provede akt agrese. Ať už se jednalo o anexi Krymu, vojenské operace na východě Ukrajiny, kybernetické útoky či rozsáhlé dezinformační kampaně – i ty jsou dnes již v NATO hodnoceny jako závažné bezpečnostní riziko," podotkla poslankyně.

   

  Jednoznačně lze konstatovat, že žádný závazek o nerozšiřování NATO nikdy nebyl Aliancí ani žádným jeho členským státem přijat, poznamenala Langšádlová. "Žádný z aktů agrese Rusko tímto nemůže obhajovat. Je velkou škodou, že Rusko nepokračuje v prohlubování spolupráce v rámci projektu Partnerství pro mír a při NATO nemá v tuto chvíli ani svého velvyslance. Výše uvedenými akty agrese, ale i opakovaným narušováním vzdušného i námořního prostoru suverénních států a nedodržováním závazků o vzájemném informování o konání vojenských cvičení Rusko přispívá k zvyšování napětí v Evropě," dodala Langšádlová.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...