Čtvrtek 21. června 2018
svátek má Alois, zítra Pavla

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Pomoc nebo zneužití osobních údajů?

  Ministr Němeček: Nevěřte nesmyslům! Ani Centrální mozek ani Velký bratr!

  08.02.2016 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Poslanecká sněmovna má na stole návrh zákona o zdravotních službách, který má dát přesný rámec pro fungování Národního zdravotnického informačního systému (NZIS). Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se ale návrh, který má pomoci zkvalitňovat péči o pacienty, stává v rukou některých lidí i některých médií nástrojem pro nesmyslné strašení veřejnosti.

  Němeček lupa
  Ministr zdravotnictví Němeček tvrdí, že obavy ze zdravotních registrů jsou zbytečné. | ČSSD

  Ministr zdravotnictví Němeček tvrdí, že tento návrh je naprosto základní podmínkou změny českého zdravotnictví, aby bylo možné na základě fundovaných dat a analýz plánovat kapacity, řídit kvalitu zdravotní péče a toky financí v českém zdravotnictví. „S pomocí NZIS zjistíme přesně, kolik nás stojí konkrétní diagnóza, kolik stojí konkrétní věková skupina v této diagnóze – tedy co je dražší a co je efektivnější. Návrh novely byl velmi výrazně upravován ve spolupráci s Úřadem na ochranu osobních údajů,“ vysvětlil podstatu věci ministr zdravotnictví.

   

  Podle Němečka je třeba pochopit především fakt, že nikdo nechce v rámci Národního zdravotnického informačního systému využívat žádná nová data, ale jen mít pro jednotlivé registry k dispozici ty samé údaje, které mají už léta o svých pojištěncích v rukou zdravotní pojišťovny. „V žádném případě se nebudou do NZIS posílat veškeré informace ze zdravotní dokumentace, které důvěrně sdělí pacient lékaři. Už řadu let se posílají a i nadále se budou posílat pouze vybrané údaje, jejichž souhrn už nyní vymezuje a nadále bude vymezovat zákon o zdravotních službách,“ konstatoval Němeček.  

  Ministr zdravotnictví Němeček se snaží uklidnit veřejnost. Zdravotnické registry prý lidem žádné soukromí nenaruší!
   

   

  Na podporu NZIS rovněž vystoupily lékařské kapacity. „Prahneme po těchto datech, abychom mohli pacientům co nejlépe pomáhat. Nejde o zneužívání dat, ale o zlepšení péče. Pokud nebudeme mít zpětnou vazbu o pacientech, nebudeme mít zpětnou vazbu o tom, jak dobře pracujeme a jak správně léčíme,“ uvedla například předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

   

  Vyjádření k NZIS dal i emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Pafko. „V naší zemi máme nemocnice krajské, městské, vojenské, církevní či privátní a potřebujeme informace od nich sjednotit tak, aby péče o občana na Kvildě byla stejná jako u občana, který bydlí na Václavském náměstí. Dělat strategii bez informací a analýz je ale nepředstavitelné,“ řekl Pafko.

   

  Místopředseda výboru České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák zase připomněl, že ve světě jsou podobné registry zcela běžné. „Zahraniční kolegové se diví, že je dosud nemáme k dispozici,“ prohlásil Dvořák.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...