Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DRUHÁ ŠANCE

  Strany se připravují na další souboj

  13.02.2018 01:01 / politika google+ twitter facebook

  V říjnu lidé rozhodnou o třetině senátorů. Důležité budou volby hlavně pro sociální demokraty, kteří by opět mohli o hodně přijít. Naopak SPD a hnutí ANO mohou mnoho získat.

  Sobotka Chovanec lupa
  ČSSD může utrpět další ztráty | Archiv

  Obecní a senátní volby se konají za necelý půl rok. Strany už proto vybírají vhodné kandidáty a domlouvají spolupráci. Kdo ze stávajících zákonodárců za ČSSD se bude o post znovu ucházet, zatím jasné není. „Nebráníme se také oslovení nestraníků. S pár nestraníky už jsme hovořili. Je tady několik jmen, která potvrdila, že by měli zájem, ale nebudu konkrétní,“ uvedl místopředseda ČSSD a kandidát na předsedu strany Jan Hamáček pro Českou televizi.  

  Piráti i SPD už většinu jmen znají
   

  KDU-ČSL obhajuje tři mandáty. „Předpokládám, že ve většině senátních obvodů budeme stavět své kandidáty. Samozřejmě hledáme v některých senátních obvodech také nějakou smysluplnou podporu s jinými subjekty,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

   

  Jasněji už mají Piráti, kteří si vybrali kandidáty hned v deseti senátních obvodech. ODS, která bude obhajovat čtyři posty, zatím řeší, jestli postaví kandidáty ve všech 27 obvodech. „Jednáme jak s neúspěšnými kandidáty na prezidenta, tak s celou řadou dalších osobností. Třeba o tom, kam oni se dívají, kde by rádi kandidovali,“ cituje místopředsedu ODS Martina Kupku web ČT24. 

   

  TOP 09 i Starostové a nezávislí nevylučují možnost společných kandidátů. „Samozřejmě to asi nepůjde ve všech obvodech, ale pokud se nám to podaří alespoň ve většině obvodů, já budu spokojený,“ vysvětlil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Vyjednáváme s ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Zelenými, Piráty,“ dodal za STAN Petr Gazdík.

   

  V nejvýhodnější situaci je ANO, které má šest senátorů, ale žádnému z nich mandát nekončí. Svůj klub tedy hnutí může jen rozšířit. I proto postaví kandidáty ve všech obvodech. „Máme asi trošku zpoždění, ale řešíme to. Chceme se soustředit hlavně na to, abychom měli kvalitní kandidáty,“ sdělil předseda ANO Andrej Babiš. Naopak hnutí SPD je připraveno. „Jména už samozřejmě máme, ale zveřejníme je až v okamžiku, až to budeme mít oficiálně odsouhlaseno na předsednictvu SPD,“ prohlásil Tomio Okamura (SPD).

  Zatím jen na místní úrovni schvalují první nominace komunisté. „Je otázka, jestli nebudeme projednávat ještě s jinými politickými subjekty to, že bychom v některém obvodu svého kandidáta nominovali dohromady,“ poznamenal pro Českou televizi šéf KSČM Vojtěch Filip. Podzimní volby mohou upravit současnou podobu Senátu. Nejen že se může výrazně změnit politické rozložení sil a také počet klubů. Ze současných sedmi se může jejich počet zvýšit, ale také snížit. Přijít by o něj mohl Klub nezávislých senátorů, dvěma z pěti jeho členů totiž mandát končí.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Senát, Senát, Volby
  Komentáře ke článku
  loading...