Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  JUSTICE

  Pospíšil: Nejvyšší státní zástupce musí být nezávislý na politice

  25.01.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Základním předpokladem pro to, abychom žili v právním státě, je nezávislá justice. TOP 09 reaguje na tvrzení premiéra z hnutí ANO, že je možné si v České republice objednat trestní stíhání. Proto navrhla novelu zákona o státním zastupitelství, která mění způsob odvolávání vedoucích státních zástupců na méně závislý na politice. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je nezbytné posílit nezávislost státních zástupců.

  Pospíšil Jiří lupa
  Větší nezávislost státních zástupců na politické moci je klíčová, říká Jiří Pospíšil | Archiv

  Dnes může nejvyššího státního zástupce odvolat z funkce kdykoliv a bez důvodu vláda na návrh ministra spravedlnosti. „Je zásadní změnit právní úpravu, podle které je setrvání ve funkci v případě nejvyššího státního zástupce přímo závislé na rozhodnutí politiků. Fakt, že ho mohou odvolat bezdůvodně ze dne na den, může přímo či nepřímo ovlivňovat jeho chování a práci. Tomu chceme navrhovanou změnou zabránit,“ řekl předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.  

  Ministr Pelikán chce předložit návrh nového zákona o státním zastupitelství, jehož cílem může být zbavení se nepohodlných státních zástupců. To považuji za nepřijatelné, říká Jiří Pospíšil (TOP 09).
   

   

  Novelou zákona TOP 09 mění způsob odvolání vedoucích státních zástupců, zejména nejvyššího státního zástupce. Navrhuje, aby bylo možné vedoucí státní zástupce odvolat jen rozhodnutím nezávislého kárného senátu v kárném řízení. Tedy pouze v případě, že se vedoucí státní zástupci dopustili kárného provinění. „Větší nezávislost státních zástupců na politické moci je klíčová. My ale zároveň dáváme státním zástupcům také povinnosti a větší odpovědnost. A navrhujeme jasně vymezit kárná provinění státních zástupců,“ dodal předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil.

   

  Zmíněná novela, kterou předloží poslanec a člen ústavně právního výboru sněmovny Dominik Feri (TOP 09), stanovuje také funkční období vedoucích státních zástupců. „Navrhujeme, aby vedoucí státní zástupci měli jasně vymezené funkční období. V případě nejvyššího státního zástupce deset let, u vrchních, krajských a okresních státních zástupců sedm let. Kopírujeme tak současný stav, který platí pro předsedy soudů,“ vysvětlil poslanec Dominik Feri.

   

  Posílení nezávislosti státních zástupců je nezbytné i kvůli plánům ministra spravedlnosti, který oznámil záměr „přesoutěžit“ všechny vedoucí státní zástupce. „Ministr Pelikán se chystá předložit návrh nového zákona o státním zastupitelství, jehož cílem může být zbavení se nepohodlných státních zástupců. Takový návrh zákona považuji za nepřijatelný. My dnes navrhujeme novelu, kterou chceme naopak umožnit státním zástupcům vykonávat jejich práci bez nežádoucího politického tlaku. Věřím, že návrh TOP 09 získá podporu poslanců napříč politickými stranami, protože nezávislost české justice je v zájmu nás všech bez ohledu na politickou příslušnost,“ dodal Jiří Pospíšil.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...