Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŠPATNÉ HOSPODAŘENÍ

  Zbytečné utrácení milionů - ministerstvu je to jedno!

  13.01.2018 01:00 / politika google+ twitter facebook

  Poslanci Pirátské strany Lukáš Kolářík a Ondřej Profant opakovaně upozorňují na současnou tristní situaci, která ohrožuje fungování Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Současně zmiňují nehorázné plýtvání penězi a také upozorňují, že noví zaměstnanci ministerstva byli v minulosti trestně stíhaní a jsou spojeni s mnoha kauzami.

  Pirát Lukáš Kolářík lupa
  Pirát Kolářík upozorňuje na nehorázný binec na ministerstvech | ČT

  Ministryni Jaroslavě Němcové doručili poslanci Lukáš Kolářík a Ondřej Profant otevřený dopis, ve kterém upozorňují na špatnou situaci IT systémů. „Jednotlivé úřady spolu nekomunikují. Pokud maminka přechází z peněžité pomoci na mateřské na rodičovský příspěvek, musí jít nejdřív na Českou správu sociálního zabezpečení a pak i na Úřad práce. To zatěžuje jak úřad, tak občana,” vysvětlil poslanec Pirátské strany Lukáš Kolářík, který na nedostatky MPSV upozornil již v prosinci - psali jsme zde"Celou soustavu systémů pro MPSV zajišťuje jediná společnost – OKSystem. Stojí 400 milionů ročně a částka neustále roste," podtrhnul Kolářík.  

  Stát ani neví, co se v systému děje!
   

  Pirátský poslanec Ondřej Profant, který je zároveň garantem strany pro oblast digitalizace státu, vytýká vedení ministerstva především to, že dlouhodobě neřešilo zásadní technické záležitosti: „Neexistuje kontrola a stát ani neví, co se v systému děje. Neexistuje dokumentace a stát nejenže není vlastníkem provozovaného systému, ale nevlastní ani data! Jedná se přitom o citlivé osobní údaje, které by měl spravovat stát.” Stát přitom již vyplatil společnosti OKSystem přes 6 miliard korun a společnost je na spolupráci se státem závislá. Příjmy od státu totiž tvoří 97 % jejích tržeb.

   

  Ministerstvo práce a sociálních věcí se navíc nyní rozhodlo pro personální změny. O jejich efektivitě lze spekulovat. Místo náměstka opouští Radek Baxa a na pozici poradce se vrací Oleg Blaško. Ten v roce 2013 zavedl ekonomický informační systém Gordic za 10 dní bez výběrového řízení. Audit provedený v roce 2014 potvrdil, že nebyly zajištěny ani základní provozní smlouvy. Dalšími problematickými osobami okolo ministryně Němcové jsou náměstkyně Marie Bílková a bývalý ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. Ti figurovali v několika trestních oznámeních podaných samotným ministerstvem.

   

  Piráti proto ministryni žádají o vysvětlení personálních změn, plán dalšího postupu ve věci běžících smluv s OKSystem a o jasná pravidla ve výběrových řízeních. „Piráti jsou konstruktivní opozicí. Proto jsme nabídli možnost konzultací a další spolupráci při hledání optimálního řešení. Zlepšení fungování ministerstva je v zájmu občanů, a tedy i všech politických stran,” doplnil Profant.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...