Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ŠPATNÉ HOSPODAŘENÍ

  Zbytečné utrácení milionů - ministerstvu je to jedno!

  13.01.2018 01:00 / politika google+ twitter facebook

  Poslanci Pirátské strany Lukáš Kolářík a Ondřej Profant opakovaně upozorňují na současnou tristní situaci, která ohrožuje fungování Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Současně zmiňují nehorázné plýtvání penězi a také upozorňují, že noví zaměstnanci ministerstva byli v minulosti trestně stíhaní a jsou spojeni s mnoha kauzami.

  Pirát Lukáš Kolářík lupa
  Pirát Kolářík upozorňuje na nehorázný binec na ministerstvech | ČT

  Ministryni Jaroslavě Němcové doručili poslanci Lukáš Kolářík a Ondřej Profant otevřený dopis, ve kterém upozorňují na špatnou situaci IT systémů. „Jednotlivé úřady spolu nekomunikují. Pokud maminka přechází z peněžité pomoci na mateřské na rodičovský příspěvek, musí jít nejdřív na Českou správu sociálního zabezpečení a pak i na Úřad práce. To zatěžuje jak úřad, tak občana,” vysvětlil poslanec Pirátské strany Lukáš Kolářík, který na nedostatky MPSV upozornil již v prosinci - psali jsme zde"Celou soustavu systémů pro MPSV zajišťuje jediná společnost – OKSystem. Stojí 400 milionů ročně a částka neustále roste," podtrhnul Kolářík.  

  Stát ani neví, co se v systému děje!
   

  Pirátský poslanec Ondřej Profant, který je zároveň garantem strany pro oblast digitalizace státu, vytýká vedení ministerstva především to, že dlouhodobě neřešilo zásadní technické záležitosti: „Neexistuje kontrola a stát ani neví, co se v systému děje. Neexistuje dokumentace a stát nejenže není vlastníkem provozovaného systému, ale nevlastní ani data! Jedná se přitom o citlivé osobní údaje, které by měl spravovat stát.” Stát přitom již vyplatil společnosti OKSystem přes 6 miliard korun a společnost je na spolupráci se státem závislá. Příjmy od státu totiž tvoří 97 % jejích tržeb.

   

  Ministerstvo práce a sociálních věcí se navíc nyní rozhodlo pro personální změny. O jejich efektivitě lze spekulovat. Místo náměstka opouští Radek Baxa a na pozici poradce se vrací Oleg Blaško. Ten v roce 2013 zavedl ekonomický informační systém Gordic za 10 dní bez výběrového řízení. Audit provedený v roce 2014 potvrdil, že nebyly zajištěny ani základní provozní smlouvy. Dalšími problematickými osobami okolo ministryně Němcové jsou náměstkyně Marie Bílková a bývalý ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. Ti figurovali v několika trestních oznámeních podaných samotným ministerstvem.

   

  Piráti proto ministryni žádají o vysvětlení personálních změn, plán dalšího postupu ve věci běžících smluv s OKSystem a o jasná pravidla ve výběrových řízeních. „Piráti jsou konstruktivní opozicí. Proto jsme nabídli možnost konzultací a další spolupráci při hledání optimálního řešení. Zlepšení fungování ministerstva je v zájmu občanů, a tedy i všech politických stran,” doplnil Profant.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...