Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SPOR O SMĚŠNOU ČÁSTKU?

  Je spor o dotaci na Čapí hnízdo malicherný? Ano, říká znalec

  11.01.2018 12:30 / politika google+ twitter facebook

  Projekty, ve kterých se žádá o půjčku nebo dotaci, bývají částečně přikreslené a víceméně nikdy neodpovídají úplně přesně realitě, domnívá se ekonom Martin Výška. Proto považuje kauzu Čapí hnízdo za vykonstruovanou. Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, považuje zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy za absurdní.

  Jana Mayerová lupa
  Jana Mayerová vinu připouští | Facebook

  V kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo se většinou zmiňují hlavně jména premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Hned na první straně závěrečné zprávy ale označuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) jako hlavní viníky konzultantku pro evropské fondy Janu Mayerovou a bývalého manažera Agrofertu Josefa Nenadála. Jsou totiž podepsaní pod žádostí o udělené dotace, uvádí Hospodářské noviny.  

  Existuje vůbec projekt, kde by informace v žádosti plně odpovídaly následné realitě?
   

  „Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace (…) řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," citují Hospodářské noviny ze závěrečné vyšetřovací zprávy OLAF.  Mayerová s Nenadálem měli v žádosti o dotaci tvrdit, že Čapí hnízdo spadá do kategorie malý nebo střední podnik, což neměla být pravda. Oba už kvůli tomu čelí trestnímu stíhání.

   

  Mayerová odpovědnost za žádost připustila. „Pokud by bylo někdy prokázáno pochybení, tak jde odpovědnost primárně za mnou jako osobou, která je pod žádostí podepsána," reagovala, ale upozornila, že tím by se otevřela Pandořina skříňka. „Neznám snad projekt, kde by informace v žádosti plně odpovídaly následné realitě,“ zmínila. Za pravdu jí dávají i oslovení odborníci. "Lidé i firmy, kteří usilují o získání úvěru či dotace, se pochopitelně snaží působit co nejlépe a udělat dojem, to není nic neobvyklého," uvedl ekonom Martin Výška. "U dotace na Čapí hnízdo se navíc jedná o zanedbatelnou položku, protože celá investice byla mnohonásobně vyšší, tedy kauza je dle mého názoru skutečně zbytečně nafouknutá," dodal.

   

  Samotný Andrej Babiš prý na farmě nevystupoval jako její majitel. "Ve vztahu k firmě Farma Čapí hnízdo nikdy nevystupoval jako nadřízený či majitel," tvrdí tehdejší zaměstnanec farmy, manažer Tomáš Rak, který společnost vedl v době, kdy její majitele kryly anonymní akcie. "Podívejte se, celé to vyšetřování mělo jasný podtext. Chtěli zjistit, jestli pan Babiš byl v orgánech farmy nebo ve výkonné pozici. A to jsem řekl, že nebyl, protože to tak bylo. On nikdy neřídil, nikdy nekomentoval, nikdy jsme neplnili žádné jeho přání," dodává jednoznačně a stejně vypovídal také u výslechu.

   

  Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, považuje zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy za absurdní. "Společnost byla o zahájení vyšetřování úřadem OLAF informována až na jeho samém konci, a to pouhé tři měsíce před vydáním závěrečné zprávy. Společnosti Imoba nebylo nikdy sděleno, jaký skutek úřad OLAF vyšetřuje, opakovaně jí nebylo umožněno nahlédnout do spisu a v rozporu s evropskými předpisy jí ani nebylo umožněno vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se jí týkaly," uvedl  za Imobu  mluvčí Karel Hanzelka. OLAF podle něj ve své závěrečné zprávě neuvedl některé zásadní námitky Imoby a nevzal v potaz ani stížnost k evropské ombudsmance a žalobu k Soudnímu dvoru EU, které Imoba kvůli jeho postupu podala.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...