Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

  Míth: Proč nás OLAF ani kauza Čapí hnízdo nemohou zbavit Babiše?

  10.01.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Politické vody v posledních dnech čeří zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF) týkající se kauzy Čapího hnízda a Andreje Babiše (ANO). Politik Jaroslav Míth (ODS) je ale přesvědčen, že OLAF ani celá kauza naši zemi Babiše nezbaví. Důvody jsou prý v zásadě dva. Zaprvé organismus vystavený příliš dlouhé expozici se časem stává rezistentní. A zadruhé politické problémy se mají řešit politicky a ne doufat, že je za politiky vyřeší orgány činné v trestním řízení, domnívá se Míth.

  Míth lupa
  Jaroslav Míth se nedomnívá, že by se zpráva OLAF nějak zásadně Babiše dotkla | Archiv

  Rozhodně nejsem fanda Andreje Babiše, jsem jeho politickým konkurentem, upozorňuje Míth. "Přesto dost dobře nerozumím všeobecnému očekávání, že nějaká ,Zpráva OLAFU´ nebo trestní stíhání nás Babiše snadno zbaví. Nezbaví. Proč? Dlouhá léta u nás média a protikorupční aktivisté vyvolávali protikorupční hysterii a vytvořili tak dojem, že tradiční politické strany rozkradly tisíce miliard. Proti tomu se nějakých padesát milionů zpronevěřených Babišem může jevit jako pakatel," konstatoval Míth.  

  Bohuslav Sobotka udělal kardinální chybu, že neřešil politický problém politicky, říká Jaroslav Míth (ODS) ke kauze Čapí hnízdo.
   

   

  A nesmíme podle něj zapomenout, že oproti situaci před nějakými patnácti lety, kdy pro daleko menší podezření odstupovali ministři, poněkud opadla důvěra v „orgány“. "Bylo zcela nesmyslně obviněno a vláčeno po soudech mnoho politiků, mnohdy celá zastupitelstva! A výsledek? Všechny velké kauzy splaskly a nekonečně se řeší i na první pohled tak jednoduchá, jako je Rathova s krabicí od vína. Takže Andrej Babiš, ať se nám líbí nebo ne, není prvním politikem, který po obvinění nehodlá vystrašeně opouštět funkce," podotkl Míth. Hlavní důvod je ale ten, že politické problémy se nemohou řešit nepolitickými, tedy trestněprávními prostředky, domnívá se politik. "I v zemích dávaných nám za příklad neslouží trestněprávní stíhání politika k překreslování politické mapy! Slouží jen k výměně podezřelého za nepodezřelého," doplnil Míth.

   

  Trestněprávní stíhání nemůže zbavit politika jeho politických protivníků, říká Míth. "Zde udělal Bohuslav Sobotka kardinální chybu, že neřešil politický problém politicky. Když bylo zřejmé, že jeho ministr financí si sáhl na dotace pro malé podnikatele a veřejně lhal (,vlastníky Čapího hnízda jsem na mou duši neznal´), měl se k situaci jednoznačně jako premiér postavit a ne doufat, že politický problém za něj nějak shora vyřeší policie. To nemůže a nebude nikdy fungovat," prohlásil Míth. Na jasné, ale riskantní politické řešení ve stylu: "Můj ministr financí veřejně lhal a jako druhý nejbohatší člověk v republice se neštítil vzít si dotaci určenou pro drobné podnikatele, a proto ho i s jeho ansámblem (ANO) vyhazuji z vlády a koalice" nenašel podle Mítha odvahu. "Problém zkoušel vysedět. Nakonec ho radši přeměnil do trestněprávní roviny a i pak naprosto směšně lavíroval. Došlo tak jen ke komické výměně ministra financí, ale s Babišovým ansáblem ANO vládnul dál," sdělil Míth.

   

  Tím původní, jednoznačný morální a politický problém, překlopil do obtížně uchopitelné, do šířky, hloubky a mnoha vedlejších větví rozkošatělé právnicko-auditorské kauzy, je přesvědčen Jaroslav Míth. Ta se nyní bude táhnout léta letoucí a jasně ohraničený problém jen zamlží a rozmělní, myslí si politik. "Jedinou stoprocentně fungující cestou, jak se zbavit Andreje Babiše, je nabídnout lepší politickou alternativu prezentovanou skutečným politikem. Tedy ne jenom jeho karikaturou, která umí pouze politikařit. Dokud nebudeme mít politiky, budeme tu mít dále jen Babiše nebo jeho další alternativu," uzavřel Míth.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...