Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  EKOLOGIE

  Dolejš: Varování vědců do nového roku

  03.01.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  V roce 1992 vydala skupina 1 500 světových vědců výzvu World Scientists´ Warning to Humanity, která varovala před cestou lidstva do záhuby. Po čtvrt století vyšel v časopise Bio Scientist další apel nazvaný Varování lidstvu – druhá upomínka. Ten již podepsalo na 15 tisíc vědců ze 184 zemí (desítky jich je z ČR). Konstatují, že většina problémů zůstala nevyřešena. Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) se ale v poslední době přesunula pozornost od zelené politiky k jiným tématům.

  Dolejš lupa
  Lidé by podle Jiřího Dolejše neměli podceňovat ekologickou hrozbu | Archiv

  Upomínka vědců není žádnou alarmistickou akcí, ale jde o shrnutí zásadních trendů. "Bojovníci s alarmismem (často zejm. politici, ale i vědci z jiných oborů) totiž původní výzvu napadali jako nepřiměřenou a statisticky nedoloženou. Signatáři zdůrazňují, že rostoucí zátěži čelí nejen přírodní ekosystémy, ale i lidský organismus. A obojí v mnoha ohledech selhává," podotkl Dolejš. Ekolog William J. Ripple, iniciátor výzvy ze státní university v Oregonu, řekl, že lidé by měli pochopit, že se snaží chránit svět před reálnými problémy. "Bohužel, lidé jsou čím dál víc odtrženi od reality, přestávají vnímat, že jsou součástí společenských i přírodních procesů. Bez ohledu na statistické spory ohledně modelování ekologických hrozeb, problém je reálný. A nadávání na otravné ,ekoteroristy´ nepomůže," konstatoval Dolejš.  

  Prioritním problémem ČR je vysoká surovinová a energetická náročnost hospodářství a ekologická negramotnost většiny obyvatel ČR, prohlásil Jiří Dolejš.
   

   

  Jde podle něj nejen o globální změnu klimatu kvůli produkci skleníkových plynů, ale i o odlesňování Země. "Za posledních 25 let jsme přišli o 130 milionů hektarů lesa. Jde ale také o vysoký stupeň přelidnění (7,5 miliardy lidí na naší planetě je skutečně hodně). Lesy jsou důležité i pro koloběh vody a prvků, jsou hlavní zásobárnou uhlíku. Suchá místa se mohou stát ještě suššími a miliardy lidí se mohou dát do pohybu," poznamenal Dolejš. V malé ČR nemůžeme ovlivnit situaci na celé planetě, máme ale i svůj díl odpovědnosti, říká poslanec. "Pokud ve volebním  programu KSČM byla důležitá priorita Příroda pro nás i další generace, bylo to proto, že považujeme za potřebné prosazování dlouhodobě udržitelného rozvoje. Udržitelné zemědělství, doprava a energetika jsou strategickým požadavkem i pro ČR. Na prahu nového roku si dejme předsevzetí, že předáme tento svět našim dětem v lepším stavu, než v jakém je dnes," vyzval Dolejš.   

   

  Pozornost se v poslední době poněkud posunula od zelené politiky k jiným tématům, domnívá se Dolejš. "V podmínkách kapitalismu je prosazení udržitelného rozvoje v řadě směrů těžko řešitelný problém. To je ale spíše důvodem k nové iniciativě vycházející ze zájmů lidí a ve spolupráci s ekologickými občanskými sdruženími," podotkl poslanec. Mezi prioritní problémy ČR lze podle něj řadit vysokou surovinovou a energetickou náročnost hospodářství a ekologickou negramotnost většiny obyvatel ČR. "KSČM v tradici svého rudozeleného programu zdůrazňuje soulad sociální soudržnosti a ekologických standardů. Tento veřejný zájem by měl být také součástí programové orientace nového vládnutí. Souvisí s tím i boj se suchem, férová cena vodného a stočného, podpora snižování energetické náročnosti, čisté mobility i ochrana půdního fondu. Je třeba si uvědomit potřebu konat a zamezit další devastaci, před kterou i čeští vědci varují," dodal Dolejš.  

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...