Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  EKOLOGIE

  Dolejš: Varování vědců do nového roku

  03.01.2018 12:00 / politika google+ twitter facebook

  V roce 1992 vydala skupina 1 500 světových vědců výzvu World Scientists´ Warning to Humanity, která varovala před cestou lidstva do záhuby. Po čtvrt století vyšel v časopise Bio Scientist další apel nazvaný Varování lidstvu – druhá upomínka. Ten již podepsalo na 15 tisíc vědců ze 184 zemí (desítky jich je z ČR). Konstatují, že většina problémů zůstala nevyřešena. Podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) se ale v poslední době přesunula pozornost od zelené politiky k jiným tématům.

  Dolejš lupa
  Lidé by podle Jiřího Dolejše neměli podceňovat ekologickou hrozbu | Archiv

  Upomínka vědců není žádnou alarmistickou akcí, ale jde o shrnutí zásadních trendů. "Bojovníci s alarmismem (často zejm. politici, ale i vědci z jiných oborů) totiž původní výzvu napadali jako nepřiměřenou a statisticky nedoloženou. Signatáři zdůrazňují, že rostoucí zátěži čelí nejen přírodní ekosystémy, ale i lidský organismus. A obojí v mnoha ohledech selhává," podotkl Dolejš. Ekolog William J. Ripple, iniciátor výzvy ze státní university v Oregonu, řekl, že lidé by měli pochopit, že se snaží chránit svět před reálnými problémy. "Bohužel, lidé jsou čím dál víc odtrženi od reality, přestávají vnímat, že jsou součástí společenských i přírodních procesů. Bez ohledu na statistické spory ohledně modelování ekologických hrozeb, problém je reálný. A nadávání na otravné ,ekoteroristy´ nepomůže," konstatoval Dolejš.  

  Prioritním problémem ČR je vysoká surovinová a energetická náročnost hospodářství a ekologická negramotnost většiny obyvatel ČR, prohlásil Jiří Dolejš.
   

   

  Jde podle něj nejen o globální změnu klimatu kvůli produkci skleníkových plynů, ale i o odlesňování Země. "Za posledních 25 let jsme přišli o 130 milionů hektarů lesa. Jde ale také o vysoký stupeň přelidnění (7,5 miliardy lidí na naší planetě je skutečně hodně). Lesy jsou důležité i pro koloběh vody a prvků, jsou hlavní zásobárnou uhlíku. Suchá místa se mohou stát ještě suššími a miliardy lidí se mohou dát do pohybu," poznamenal Dolejš. V malé ČR nemůžeme ovlivnit situaci na celé planetě, máme ale i svůj díl odpovědnosti, říká poslanec. "Pokud ve volebním  programu KSČM byla důležitá priorita Příroda pro nás i další generace, bylo to proto, že považujeme za potřebné prosazování dlouhodobě udržitelného rozvoje. Udržitelné zemědělství, doprava a energetika jsou strategickým požadavkem i pro ČR. Na prahu nového roku si dejme předsevzetí, že předáme tento svět našim dětem v lepším stavu, než v jakém je dnes," vyzval Dolejš.   

   

  Pozornost se v poslední době poněkud posunula od zelené politiky k jiným tématům, domnívá se Dolejš. "V podmínkách kapitalismu je prosazení udržitelného rozvoje v řadě směrů těžko řešitelný problém. To je ale spíše důvodem k nové iniciativě vycházející ze zájmů lidí a ve spolupráci s ekologickými občanskými sdruženími," podotkl poslanec. Mezi prioritní problémy ČR lze podle něj řadit vysokou surovinovou a energetickou náročnost hospodářství a ekologickou negramotnost většiny obyvatel ČR. "KSČM v tradici svého rudozeleného programu zdůrazňuje soulad sociální soudržnosti a ekologických standardů. Tento veřejný zájem by měl být také součástí programové orientace nového vládnutí. Souvisí s tím i boj se suchem, férová cena vodného a stočného, podpora snižování energetické náročnosti, čisté mobility i ochrana půdního fondu. Je třeba si uvědomit potřebu konat a zamezit další devastaci, před kterou i čeští vědci varují," dodal Dolejš.  

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...