Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  EXTREMISTÉ SE RADUJÍ

  Zrušení ministra pro lidská práva se setkává s odporem

  30.12.2017 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Prezidentský kandidát Pavel Fischer kritizuje novou vládu kvůli zrušení ministra pro lidská práva. Podle Fischera je právě dnes, kdy se stále více a častěji ozývají hlasy extremistů, tento krok zcela nepochopitelný. Zrušení postu již dříve kritizoval také Výbor pro práva dítěte Rady vlády České republiky pro lidská práva.

  Pavel Fischer lupa
  Fischer by naopak ochranu proti nacionalistům posílil | Facebook

  Po téměř 20 letech není v České republice obsazen post ministra pro lidská práva, ani post zmocněnce pro lidská práva. Koordinací úkolů v oblasti lidských práv a rovných příležitostí byl pověřen ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Případ rasistických útoků na teplické prvňáčky ještě nevychladl a Babišův kabinet už ruší post ministra pro lidská práva. V době, kdy nacionalisté a pravicoví extremisté získávají na razanci, aniž by jim společnost kladla větší odpor," uvedl kandidát na prezidenta Pavel Fischer.  

  Rasismus a xenofobie jsou téměř na denním pořádku
   

  Fischer si myslí, že není šťastný ani převod agendy lidských práv pod ministerstvo spravedlnosti. "Osobně mám za to, že není v silách jednoho člověka uspokojivě kočírovat obě oblasti. Obávám se, že důsledky tohoto překotného a pro mne zcela nepochopitelného kroku nové vlády brzy pocítíme všichni," vysvětlil Fischer.

   

  K tématu se vrací server Romea.cz a připomíná, že zrušení postu ministra pro lidská práva kritizovaly také neziskové organizace i Výbor pro práva dítěte Rady vlády České republiky pro lidská práva. Ten vyzval usnesením premiéra Andreje Babiše, aby zachoval agendu lidských práv jako svébytnou a samostatnou agendu v rámci systému státní správy. "Mnoho věcí, které se dnes dějí, například útoky proti malým dětem, které mají jinou barvu pleti, by byly ještě před několika lety naprosto politicky neakceptovatelné," upozornila v České televizi Monika Šimůnková, občanská členka výboru a bývalá zmocněnkyně pro lidská práva v letech 2011 - 2013.

   

  "Směřujeme trochu k té maďarské a polské situaci, kde lidská práva nehrají žádnou roli a kde nacionalisté a často krajně pravicoví extremisté získávají čím dál větší pozornost v podstatě bez jakékoli odporu vlády," dodal k tomu Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

   

  Lidskoprávní tematika se neobjevila ani v návrhu programového prohlášení vlády. Kabinet pouze uvádí, že se odmítá podílet na zveličování strachu z potenciálních bezpečnostních rizik, neboť takovéto podněcování podle vlády vede k nárůstu extremismu a xenofobie. Premiér Andrej Babiš nové uspořádání agendy lidských práv a její přesun pod ministra spravedlnosti Roberta Pelikána brání. "Pan Pelikán se tomu dlouhodobě věnuje. On si sám vlastně požádal o tu agendu. A já myslím, že to bude dělat, že se v tom vyzná a že mu to patří," uvedl pro Českou televizi Andrej Babiš.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...