Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VÁNOČNÍ POZDRAV Z LÁN

  Zeman vyzval: Buďme hrdí! Drahošovi se ale nelíbila jeho zaťatá pěst

  27.12.2017 06:01 / politika google+ twitter facebook

  Prezident Miloš Zeman se během svého vánočního pozdravu národu pasoval do role zvěstovatele dobrých zpráv. Zdůraznil, že jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, máme nejnižší nezaměstnanost v historii i nejnižší míru chudoby v Evropské unii. Na druhou stranu však pohrozil svou pravačkou, že předčasné volby nevyhlásí, protože politici mají hrát s kartami, které jim voliči rozdají. Jinak by to byl výsměch všech, kteří k volbám šli.

  zeman-projev lupa
  Prezident Miloš Zeman během své vánoční zdravice z Lán | ČT

  Velmi optimisticky začal prezident Miloš Zeman své vánoční poselství v České televizi. "Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě, jsme dokonce lepší než Švýcarsko. Máme nejnižší míru nezaměstnanosti i chudoby v Evropské unii. Náš ekonomický růst je jeden z nejvyšších a zadluženost naopak jedna z nejnižších," takřka si prozpěvoval prezident republiky v úvodu svého projevu na zámku v Lánech.  

  Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě, jsme dokonce lepší než Švýcarsko
   

  Hned poté ovšem zahájil svou předvolební kampaň. Podobně jak zmiňoval v minulosti, vypeskoval odcházející vládu, kvůli které dochází k poklesu veřejných investic, především v dopravě. "Je to ostuda, že není silnice mezi Brnem a Vídní, ale takových dálnic, obchvatů a staveb je celá řada," uvedl.


  Dále pak postavil na pranýř ten zbytek národa, který ještě stále pobírá sociální dávky a nechce pracovat. Pro změnu nedostatek pracovníků na trhu práce by chtěl řešit probírkou úředníků, kteří by podle něj měli opustit státní sektor. "Před 15 lety jsme měli 80 tisíc státních úředníků, dnes jich máme 150 tisíc, protože se nám množí podle Parkinsonových zákonů. Kdyby se nám část z nich podařilo uvolnit, soukromý sektor by je velmi rád přijal," navrhl prezident.


  Zdůraznil také národní zájmy České republiky a potřebu obyvatel vlasti znovu nabýt hrdost nad příslušností k Česku. Kriticky se pak ještě opřel do takzvaných kvót na přijímání uprchlíků nebo do bývalé Sobotkovy vlády. Nezapomněl ani pozdvihnout zaťatou pěst, když prohlásil, že předčasné volby nevyhlásí, což se stalo terčem následné kritiky.


  Nejhlasitěji na to reagoval prezidentský kandidát Jiří Drahoš, podle kterého prezident ve svém projevu nepřinesl nic nového. „Vlastně jediná inovace v projevu Miloše Zemana je hrozba pěstí; nový prvek vánočního poselství,” uvedl Drahoš v tiskovém prohlášení. „A že nevypíše předčasné volby? To si také nemusíme přát, ale co když nebude jiná možnost? Nechal by raději zemi čtyři roky bez pořádné vlády?” napsal.


  Dalšího kandidáta Pavla Fišera zase zvedla ze židle Zemanova umanutost na novináře. Především jeho útoky na veřejnoprávní média. „A co si připít na vítězství rozumu nad hloupostí spolu s prezidentem,” vyzval Fischer na svém Twitteru. Své polínko si v tomto smyslu přihodil Marek Hilšer. „Potřebujeme nezávislé novináře. Vyhrožují jim jen manipulátoři, kterým vadí jejich práce,” napsal na Twitteru.

   

  Kandidát na prezidenta, textař a také dlouholetý podnikatel v oboru sázek Michal Horáček alespoň částečně s obhájcem postu pána Hradu souhlasil. Především s tím, že Česko by mělo hrát v EU i NATO roli sebevědomého partnera. „Nicméně jsem toho názoru, že taková politika se dělá lépe v Bruselu, Paříži či Berlíně. Ne v Moskvě nebo Pekingu,“ nezapomněl si rýpnout Horáček. Stejně jako Zeman si myslí, že Češi mají být hrdým a sebevědomým národem.

   

  Současný premiér Andrej Babiš Zemanův projev pochválil. „Projev byl pozitivní, přátelský, konstruktivní. Zopakoval svoje známé ekonomické a politické názory, názory na EU a naši roli v ní. Myslím, že byl povzbudivý, má pravdu, že máme být hrdi a pyšni na naši zemi,“ uvedl Babiš pro Českou televizi. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...