Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ÚŘEDNÍCI SI MASTÍ KAPSY

  Ministerstva vyhazují peníze za špatný software, na kterém si někdo namastil kapsu!

  22.12.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Půl miliardy ročně stojí provoz systémů, které nepracují dobře. Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) to ale evidentně nevadí. Systém byl navíc nasazen bez výběrového řízení. Teď proti vyhazování peněz bojují Piráti, kteří nechtějí přihlížet, jak si vysocí úředníci dělají výhodný byznys ze státního rozpočtu.

  Pirát Lukáš Kolářík lupa
  Pirát Lukáš Kolářík upozornil na závažné nedostatky | Česká televize

  Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR používá téměř dvě desetiletí předražený a zastaralý software společnosti OKsystem. Ten přitom ani nevlastní. Na zásadní nedostatky v IT systémech MPSV poukazuje Lukáš Kolářík, poslanec Pirátské strany a člen sněmovního Výboru pro sociální politiku.  

  OKsystem už na státu získal šest miliard korun, což je mnohonásobně přemrštěná částka
   


  “Celou soustavu systémů pro Ministerstvo práce a sociálních věcí dodává pouze jedna společnost – OKsystem," zdůraznil Lukáš Kolářík. "Provoz těchto systémů stojí téměř půl miliardy korun ročně. Náklady navíc rok od roku stoupají. Dle výroční zprávy společnosti OKsystem tvoří příjmy ze státního rozpočtu téměř sto procent celkového ročního obratu společnosti, a ta je na provozování systému pro MPSV existenčně závislá,“ vysvětlil člen sněmovního Výboru pro sociální politiku Kolářík.


  Ministerstvo nyní povede Jaroslava Němcová (ANO) a jejím poradcem má být Oleg Blaško. Ten postupně působil v České správě sociálního zabezpečení, poté na Ministerstvu práce a sociálních věcí a ve Vojenské zdravotní pojišťovně. Na ministerstvu byl v roce 2013 jako IT náměstek zodpovědný za nasazení ekonomického systému Gordic. "Nasazení systému pod vedením Blaška proběhlo za několik dní, aniž by se uskutečnilo výběrové řízení a byly zajištěny veškeré smlouvy. Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně přitom uzavíral smlouvy, se kterými se pojišťovna vypořádává dodnes," upozornil Kolářík, kterého tyto informace silně znepokojily.

   

  "Nedoporučuji zbytečně prodlužovat jakoukoliv spolupráci se společností OKsystem, která doslova parazituje na státním rozpočtu. Do dnešní doby ji stát vyplatil celkem šest miliard. Je třeba se co nejrychleji zbavit závislosti na jednom dodavateli IT systému,” podotýká Kolářík s tím, že nejlepším řešením bude nasazení nových systémů, které budou odpovídat současným standardům e-Governmentu.


  Piráti plánují zavést do vlády i na ministerstva systémy s promyšlenou architekturou, propracovanou byznys vrstvou a možností výměny dat nejen mezi jednotlivými agendami ministerstva, ale i s ostatními resorty. K tomu vypracují podrobnou dokumentaci, aby bylo možné správu a rozvoj těchto systémů v budoucnu kdykoliv snadno přesoutěžit a budou ve vlastnictví státu. "Současný systém není v souladu se zákonem o informačních systémech veřejné správy, neodpovídá ani požadavkům Národního architektonického plánu, a to ještě nemluvím o legislativních změnách, které nás čekají v příštím roce,” dodal Kolářík.


  Veškerá tato fakta jsou podle něj v rozporu s deklarovanými cíli premiéra Babiše a s programovým prohlášením nové vlády.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...