Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SPEAR FISHING

  Zloděj z firem vylákal již desítky milionů!

  13.12.2017 03:00 / krimi google+ twitter facebook

  Dosud neznámému pachateli se podařilo obelstít řadu firem, ze kterých vylákal již více než třicet milionů!

  Internetový podvod lupa
  Podvodník z firem vylákal přes 30 milionů, na dalších 150 si dělal zálusk | ThinkStock

  Mazaný zloděj od května letošního roku oslovil podvodným emailem téměř dvě stovky firem. Případ řeší jihomoravští policisté z Odboru analytiky a kybernetické kriminality. 

  Na firmách se pořádně napakoval, podařilo se mu z nich vylákat už přes 30 milionů!
   

   

  Pachatel se z firem vždy snaží vylákat peníze. Jeho postup je přitom vždy stejný a jednoduchý. Účetní firmy obdrží zprávu od fiktivního finančního ředitele či majitele firmy s dotazem, zda může být zaplacen určitý obnos peněz, od 9000 do 140000 eur. Účetní potvrdí, že je transakce možná, načež fiktivní ředitel dodá elektronicky pokyn k platbě s dalšími instrukcemi. Nakonec dodá, že doklady dodá později a do účelu platby má účetní napsat například seminář.

   

  „Tímto způsobem poškozené firmy již odeslaly více než 30 milionů korun.  Další firmy včas podvod odhalily a platbu neprovedly. V takových případech činí škoda více než 150 milionů, které byly po firmách požadovány,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

   

  Dopadení pachatele v takovém případě takzvaného „spear fishingu“ je velmi obtížné. Komunikace totiž probíhá ze zahraničí a do zahraničí jsou také posílány peníze vylákané z firem. „Ochranou před takovými případy je především dobře nastavená interní komunikace uvnitř firem – kontrolní mechanismus. Je důležité věnovat pozornost takovýmto požadavkům a při sebemenším podezření si ověřit, zda požadavek je opravdu od osoby, která toto požaduje,“ dodala Komárová.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...